C.L. Müllers Memorial (Gr.2, Int.)


År Vinnare Kön Körsven Tränare Tid Dist.
2020 Cyber Lane v Johan Untersteiner Johan Untersteiner 1.12,3a 2640
2019 Velvet Gio v Ulf Ohlsson Magnus Dahlén 1.12,3a 2640
2018 Cyber Lane** v Johan Untersteiner Johan Untersteiner 1.12,7a 2640
2017 Dante Boko v Adrian Kolgjini Lutfi Kolgjini 1.13,9a 2640
2016 On Track Piraten v Johnny Takter Hans R Strömberg 1.11,7a 2640
2015 Delicious s Örjan Kihlström Daniel Redén 1.12,1a 2640
2014 On Track Piraten v Johnny Takter Hans R Strömberg 1.13,1a 2640
2013 On Track Piraten v Erik Adielsson Hans R Strömberg 1.13,1a 2640
2012 Quarcio du Chene h Björn Goop Björn Goop 1.14,2a 2640
2011 Yellow Eden h Jörgen Sjunnesson Stefan Hultman 1.13,2a 2640
2010 Maharajah h Örjan Kihlström Stefan Hultman 1.13,3a 2640
2009 Commander Crowe v Peter Ingves Petri Puro 1.13,7a 2640
2008 Commander Crowe v Peter Ingves Petri Puro 1.14,0a 2640
2007 Arras h Stefan Söderkvist Lennart Olsson 1.15,5a 2640
2006 Garros v Robert Bergh Robert Bergh 1.14,1a 2640
2005 Spring Ray v Björn Goop Håkan Olofsson 1.15,4a 2640
2004 Insert Gede h Erik Adielsson Hans Adielsson 1.14,0a 2640
2003 E.V.Cane h Jorma Kontio Timo Nurmos 1.14,6a 2640
2002 Tout Ou Rien v Lutfi Kolgjini Lutfi Kolgjini 1.13,9a 2640
2001 Atom Tess h Flemming Jensen Peter Rasmussen 1.15,5a 2640
2000 Fan Idole s Richard W Denechere Richard W Denechere 1.14,5a 2640
1999 Giesolo de Lou v Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.14,7a 2640
1998 Defi d'Aunou h Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.15,0a 2640
1997 Rival Damkaer v Erik Adielsson Tommy Strandqvist 1.16,0a 2640
1996 Lovely Godiva s Per-Olof Pettersson Per-Olof Pettersson 1.14,7a 2640
1995 Bolets Igor h Lennart Forsgren Bengt-Åke Angel 1.16,3a 2640
1994 Activity h Anders Lindqvist Bengt Hansson 1.15,2a 2640
1993 Meadow Prophet h Lars Gustafsson Lars Gustafsson 1.16,1a 2640
1992 Excellens Ex v Thomas Uhrberg Thomas Uhrberg 1.13,3a 1640
1991 Atom Knight h Anders Lindqvist Anders Lindqvist 1.16,1a 2640
1990 The Big Apple h Stig H Johansson Stig H Johansson 1.16,7a 2640
1989 Bravo Sund h Torbjörn Jansson Torbjörn Jansson 1.20,1 2640
1988 Callit h Karl O Johansson Karl O Johansson 1.16,5a 2640
1987 Utah Bulwark h Sven Berggren Ivo Malmgren 1.16,9a 2640
1986 Batong h Stig H Johansson Stig H Johansson 1.17,6a 2640
1985 Speedy Gaxe h Gunnar Axelryd Gunnar Axelryd 1.17,8a 2640
1984 Larabello h Karl-Gösta Fylking Jan Johnson 1.16,5a 2640
1983 Legolas v Thomas Nilsson Thomas Nilsson 1.18,4a 2640
1982 Snack Bar h Håkan Wallner Håkan Wallner 1.16,7a 2640
1981 Ultimo H. h Stig H Johansson Stig H Johansson 1.18,7a 2640
1980 Mustard h Jan Nordin Jan Nordin 1.17,5 2640
1979 Madison Avenue h Uno Swed Uno Swed 1.18,4a 2640
1978 Tarok h Jörn Laursen Jörn Laursen 1.18,0a 2640
1977 Grande Frances s Ulf Thoresen Bengt Arvidsson 1.17,7a 2640
1976 Duke Iran h Stig H Johansson Stig H Johansson 1.21,2 2600
1975 Emter W. h Karl-Gustaf Holgersson Karl-Gustaf Holgersson 1.19,8a 2140
1974 Grain h Stig H Johansson Stig H Johansson 1.21,5 2600
1973 Musketör h Berndt Lindstedt Berndt Lindstedt 1.26,9 2600
1972 Net Profit h Olle Elfstrand Olle Elfstrand 1.21,2 2600
1971 Utah IX h Birger Widell Birger Widell 1.20,4 2620
1970 Lord Iran h Torbjörn Forslund Torbjörn Forslund 1.24,4 2600
1969 Train Bloc h Birger Widell Birger Widell 1.24,2 2620
1968 Helmut R, v Vagn Lönborg-Nielsen Vagn Lönborg-Nielsen 1.22,5 2600
1967 Kentucky Fibber h Knut Lindblom Knut Lindblom 1.23,7 2600
1966 Doctor Rodney h Håkan Wallner Håkan Wallner 1.22.3 2600
1965 Pluvier III h Gunnar Nordin Gunnar Nordin 1.24,8 2660
1964 Otkha s Håkan Wallner Håkan Wallner 1.22.4 2660
1963 Frappant v Karl-Gustaf Holgersson Karl-Gustaf Holgersson 1.21,6 2620
1962 Uffe Kejlstrup h Sören Nordin Sören Nordin 1.21,1 2660
1961 Harper Boy h Gunnar Nordin Gunnar Nordin 1.23,4 2600
1960 Joli de Gouvix h Gösta Nordin Gösta Nordin 1.22,7 2640
1959 Colby's Child h Birger Bengtsson Birger Bengtsson 1.22,7 2640
1958 Genova Bulwark s Bertil Jansson Bertil Jansson 1.22,2 2600
1957 Delicado h Stig Alexandersson Stig Alexandersson 1.22,4 2440
1956 Benny Boy h Olof Persson Olof Persson 1.23,3 2400
1955 Rappson h Sören Nordin Sören Nordin 1.23,6 2440
1954 Tampiko h Bertil Jansson Bertil Jansson 1.21,4 2440
1953 Frances Bulwark s Sören Nordin Sören Nordin 1.20,1 2480
1952 Frances Bulwark s Sören Nordin Sören Nordin 1.21,5 2480
1951 Frances Bulwark s Sören Nordin Sören Nordin 1.21,0 2480
1950 Frances Bulwark s Sören Nordin Sören Nordin 1.25,5 2440
1949 Frances Bulwark s Sören Nordin Sören Nordin 1.25,5 2400
1948 Voltite h Sören Nordin Sören Nordin 1.23,3 2440
1947 Locomotive h Gunnar Nordin Gunnar Nordin 1.27,1 2420
1946 Voltite h Sture Bengtsson Sture Bengtsson 1.23,4 2440
1945 Mr Vat h Bertil Jansson Bertil Jansson 1.24,9 2420
1944 Mr Vat h Bertil Jansson Bertil Jansson 1.23,0 2420
1943 Josedal Eagle h S. Bengtsson S. Bengtsson 1.23,9 2440
1942 Sybil Boy h Olle M Månsson Olle M Månsson 1.24,9 2400
1941 Columbia h Göte Nilsson Göte Nilsson 1.27,5 2380
1940 Royal Daughter s Hans Ringström Hans Ringström 1.22,8 2400
1939 Craftsman h Kaj Hansen Kaj Hansen 1.29,0 2420
1938 Day Belle s N. Ekbladh N. Ekbladh 1.21,5 2420
1937 Guardsman h Olle M Månsson Olle M Månsson 1.24,6 2420
1936 Calumet Douglas h Ernst Petersen Ernst Petersen 1.26,1 2440
1935 Polly Hanover s Jim H Doeleman Jim H Doeleman 1.26,9 2420
1934 Edellinde s Th. Hansen Th. Hansen 1.29,5 2440
1933 Calumet Buford h Fritz Mahler Fritz Mahler 1.23,8 2440
1932 Calumet Buford h Hans Hansen Hans Hansen 1.29,5 2420
1931 Nedworthy h Niels Jan Koster Niels Jan Koster 1.24,6 2430
1930 Miss Vienna s Anton Fyhr Anton Fyhr 1.27,8 2415
1929 Captain Axworthy h Julius Höybye Julius Höybye 1.25,0 2430
1928 San Walker h Holger Fishmann Holger Fishmann 1.26,6 2430
1927 San Walker h Holger Fishmann Holger Fishmann 1.26,6 2430
* Resultatet korrigerat i efterhand sedan Propulsion fråntagits segern.