Lutfi Kolgjini rörd när Barack Face var tillbaka som en vinnare

Det har inte hänt ofta, men Lutfi Kolgjini var rörd. Det kröp fram en tår i ögonvrån och rösten stockade sig. När Barack Face var tillbaka som en vinnare i Milemästaren på Tingsryd hade ”Ludde” svårt att finna ord.
– Det här var en av de största upplevelserna i min travkarriär. Vissa saker betyder mer än pengar.



Barack Face var tvåa i Svenskt Travderby, vann Europaderbyt och spåddes en lysande framtid. Men han blev sjuk, kunde inte göra sig själv rättvisa och fick avsluta sin karriär. Tack vare en fransk veterinär fick han medicin och blev piggare i sin hage hemma i Vomb.

– Vi hade ju gett upp hans karriär. Men han såg så pigg ut i hagen så jag ville sätta igång honom. Alla var emot mig, men jag lovade att det bara var ett litet test.

Han gjorde comeback på Jägersro för några veckor sedan, spurtade starkt efter en försiktig löpning. Nu fick han gå barfota runt om för första gången och visade vilken kapacitet han har.

– Jag sprang och skrek på honom hela upploppet ner, erkänner ”Ludde”.

Enligt sonen Adrian som körde var det helt onödigt. Barack Face fick ett fint lopp i draget, följde med i ryggar men fick ändå ut en bit i spåren runt sista kurvan.

– Jag kände direkt jag tog i högertömmen att det här vinner jag. Egentligen är det otroligt, men det visar också vilken häst det är. Det här var hans andra start efter sin sjukdom, han har bara tränat i tre månader. Ändå besegrar han två Elitloppshästar (A Fair Day och Jobspost).

Men Elitloppet är inte något för Barack Face. Det kommer alldeles för tidigt och Lutfi Kolgjini säger tvärnej direkt.

– Det går inte. Han har tränar alldeles för lite.

Men sista tisdagen i juli går ett annat stort sprinterlopp; Hugo Åbergs Memorial på Jägersro. Och då har Barack Face hunnit vässa formen ytterligare.

 

Publicerad lördag 16 maj 2026.