{{next.header}}

Sunrise, som är uppfödd i USA och oftast startat på kort distans, gjort det okey men det är en bra stund sedan han vann lopp senast. Nu anmälde alltså Adrian till ett lopp över tre varv, snudd på dubbelt så långt som Sunrise brukar springa, och då blev det seger. Nu ordnade Adrian också ett perfekt lopp för sin häst. Ledningen, släpp till en stark konkurrent och luckan perfekt i sista sväng.
– Ett tag var jag nästan sugan att testa köra i ledningen, men han kändes lite pigg så det fick bli såhär. Och det blev ju bra.
En ny karriär på gång?
– (skratt). Jag vet inte. Jag tror att det varit en mental grej att han inte vunnit på kort distans. Nu gick det 16–17–tempo en bit och då blev han modig. I sprinterloppen är det full fart hela vägen och det gillar han inte.

Det blev en Dagens Dubbel för Adrian som även vann med Don Quijote Face. Han fick göra en del grovjobb utvändigt ledaren under slutvarvet, men var sedan aldrig hotad.
– Det här är en häst som kommer att duga på lördagarna [V85]. Nu fick han visa lite av vad han kan.
Trots det tunga loppet satt Adrian lugn runt slutsvängen, körde lite på säkerhet och släppte av jn på upploppet.
Och på tal om Kolgjinis. Stjärnstoet Kilimanjaro Face kan vara på väg att fortsätta karriären i USA. Om allt går bra med träningen kan hon skickas över Atlantan och göra en säsong där innan hon ska betäckas.
– Inte helt bestämt ännu, men utbudet av bra lopp för 5-åriga ston är inte jättestort så vi funderar på saken.

Vi måste också lyfta fram Solbritt Åkerblom-Bresch som med ett litet material når fina resultat. Nu vann hennes Prince of Darkness tillsammans med Julia Jakobsson efter ledning från start till mål.
– Det är en riktigt fin häst, sa Solbritt – eller ”Sollan” som hon kallas – efter vinsten.
Prince of Darkness har visat form en tid, men det har inte riktigt klaffat. Nu nådde han favoritpositionen ledningen och då kom ingen riktigt nära.
– Jag tänkte att nu har vi chansen när vi kom till ledningen. Sen var det förstås lite nervöst sista. 100.
Solbritt driver sin rörelse på amatörbasis. Hennes hästar tjänade nästan 500 000 förra året och 2026 har alltså börjat bra.

Ola Karlsson brukar alltid presentera sina hästar i ett fint skick. Nu var det Victoria L L som avslutade flygande till en säker seger och passerade en miljon i insprungna prispengar.
– Det har strulat en del men hästen har ändå presterat godkänt tack vare att hon har en hög lägstanivå. Till det här loppet var det första gången på länge som jag verkligen kunnat förbereda hästen som jag velat. Så det var skönt att det fungerade.
Till sista måste vi bara lyfta fram Johan Untersteiner. Han kör i ett sagolikt flyt för dagen och han satte dit två storfavoriter tack vare maximala kuskinsatser.
– Ibland måste man våga förlora för att kunna vinna. Visst fanns risken att vi skulle bli fast, men nu löste det sig. Hade jag valt en annan väg (tredjespår) hade vi inte vunnit.
Foto: Stefan Olsson