Möt Jägersros blivande proffstränare: Ida Lindberg

Ida Lindberg ska bli proffstränare, tillsammans med fem andra från Jägersro går hon just nu kursen. Men riktigt när hon ska bli proffs vet hon inte, istället ser hon utbildningen som en investering i sig själv.


Ida är en välkänd profil på Jägersro. Hon har de egna hästarna som startar regelbundet, men jobbar sedan många år hos Lars I Nilsson och det är inte någon överdrift att säga att hon har en nyckelroll där.

– Vad blir det, det är väl tolfte året hos Lars, säger hon.

Ida är upplärd på Jägersro. Fick lära sig grunderna hos Mats Rånlund, har praktiserat hos Helena Burman och Thomas Uhrberg – men förknippas förstås mest med Lars I Nilsson.

– Jag trivs fantastiskt bra hos Lars och vi har ett så fint samarbete så jag har inte alls någon brådska att ta ut min proffslicens.

Ida har fyra egna hästar som hon tränar. Tornado O C vann rikstotolopp för nästan exakt ett år sedan, Amazone O C var lite snackhäst i lördags på V85 men galopperade i starten. Men huvuddelen av tiden går åt hos Lars I Nilsson. Där är hon med och tränar och hon reser ofta med hästarna, men numera ser vi henne sällan på tävlingsbanan.

– Det är mitt eget val. Jag sa till Lars att jag inte vill köra så mycket. Har vi flera hästar till start blir det så stökigt om jag ska köra lopp också.

Men helt ska hon inte sluta. Den dag hon blir egen tränare vill hon ha kvar den möjligheten, inte minst för att kunna köra hästar som hon har funderingar kring.

– Jag tror att man kan känna vad som är problemet på ett helt annat sätt då. Sen tycker jag förstås också att det är väldigt roligt att köra häst.

Fast riktigt när den dagen kommer, då hon blir proffs, vet inte Ida. Det här steget ser hon lite som ett sätt att utmana sig själv. Just nu har hon det så bra – bor bara 700 meter från stallet – att hon inte vill ge upp det livet.

– Jag har egentligen inte något spikat, inte var jag ska hålla till eller när jag ska ta ut min licens.

Så det blir nog ett trettonde år hos Lars I Nilsson också.

  

Publicerad måndag 16 februari 2026.