Efterlängtad seger för Jörgen Lorentzen

Jörgen Lorentzen tog en efterlängtad seger med Laly Smartface. Och det syntes också på glädjen både hos Jörgen och den jublande stallpersonalen.
– Jag tycker att det var välförtjänt, hon har samlat ihop till den här segern.


Det var lite stafettkörning om ledningen, tillslut var det Euron Face som drog undan i bra tempo. Jörgen hade placerat Laly Smartface i ett bra slagläge och in mot upploppet var han segersäker.

– Det kändes i sista sväng som om vi skulle hinna fram. Nu blev det tuffare än jag trodde, men det viktigaste var att vi hann fram till segern.

Viktor Blücher har det där lilla extra som krävs för att bli en bra travkusk. Det visade han tillsammans med Mr Zimmerman i uttagningsloppet till Summer Meeting Talents (en serie för unga kusktalanger). I ett lopp som kördes alldeles för fort satt Viktor en bit bak, kände att det gick för fort och avvaktade.

– Jag kände redan 800-900 meter från mål att det här vinner jag.

När han lät Mr Zimmerman avancera gick det fort och ledande Da Vinci Face rundades innan sista kurvan.

– Det är en fin häst och vi hade gott om krafter kvar.

Nu väntar en final på Åby och där får segraren en resa till USA. För Viktor blir det andra gången som han får köra finalen av Summer Meeting Talents, något som är mycket prestigefyllt för de unga kuskarna.

– Förra gången gick det inte så bra, så jag för försöka bättra mig.

Nu är det förstås inte någon slump att Viktor har talang för att köra häst. Pappa Mikael är hovslagare och har varit amatörkusk, mamma Jenny har jobbat i travstall och lillasyster Ida är framgångsrik ponnykusk (precis som Viktor varit). Nu håller Viktor på att etablera sig som en kusktalang även på stor häst.

Christoffer Eriksson brukar gästa sin gamla hemmabana med väldigt god träffprocent. Han inledde dagen med Pure Color som var helt överlägsen och tog sin första seger i den fjärde starten.

– Jag har alltid trott på den här hästen, men han var sjuk i debuten och sedan har det tagit lite tid att få tillbaka honom. De senaste dagarna har jag känt att han var där igen, sa Christoffer.

Den andra segern tog han med King Only the One som höll upp ledningen från innerspåret. Sedan var det raka vägen till seger – femte gången i ledningen och femte vinsten.

– Mycket var vunnet när vi behöll ledningen. Det är en fin häst som duger bra i vardagslopp, men som kanske inte riktigt räcker på V75.

I ett lite underligt och galoppfyllt lopp (de mest betrodda gjorde alla bort sig) kunde Oceanna Boko och Valentin Prevost ställa till med en mindre överraskning.

– Jag är inte helt överraskad. Hon var bra som trea i ett V75–lopp senast.

Stefan Persson verkar ha ett speciellt förhållande till Koogoo Gagga. Det var tredje gången han körde hästen och det blev den tredje segern.

– Det är en jättefin häst. Nu var vi gynnade av att det kördes så fort [Harald Derm rusade i 1.06–tempo], men jag hade tussarna kvar och jag vet vad som händer när jag rycker dem.

Sen noterade vi en säker spetsseger för Gustav Johansson bakom Bourbon Hill och en spurtseger för Sky Brigadoon (Rick Ebbinge).

 

Publicerad tisdag 22 juli 2025.