Peter Untersteiner är inne i ett riktigt segerstim och tog ett hat-tric på V64 den här höstkvällen. En dubbel till Marc Elias och Lugauerstallet men kvällens prestation stod Joakim Lövgrens Iago Zon för.
V64 – som också var V5-3 – inleddes med favoritseger. Peter Untersteiner tog spets med Look Håleryd och var sedan ohotad. Hukade sig i motvinden på bortre långsidan innan han mer eller mindre blåste i mål med ösregnet i ryggen på upploppet. Thomas Uhrberg hade tagit sig fram i ryggen med Orbital Ås som galopperade på upploppet och det blev långt ner till tvåan Maze Runner och Marcus Lindgren och trean Aming To Win med Kim Eriksson som fick tåga utan rygg.
– Vi fick ta fram galonkläderna idag, det var länge sedan. Halv storm på sista bortre så man fick huka sig. Det blev lätt när Uhrberg som närmade sig galopperade. Det här kan nog bli en fin fyraåring, menade Peter Untersteiner om vinnaren Look Håleryd som tog andra triumfen i fjärde starten.
Är man ”i zonen” så är man. Som Peter Untersteiner. Från innerspåret som voltledare på 20-volten tappade han många längder från början med Honey Diablo i V64-2 och V5-4. Som hade nio hästar framför sig i första sväng. Men ingen tycktes vilja vara på innerspåret så Peter kunde köra rakt fram upp i ryggen på ledande Christoffer Eriksson och Chandon D.K. Och vad händer? Jo, Christoffer kör undan och luckan kom i god tid varpå Peter Untersteiner och 11-oddsaren Honey Diablo kunde glida ut till enkel vinst före Chandon D.K. med Billi Time och Flemming Jensen som trea från dödens 1500 kvar.
– Vi hade flyt som kom fram efter väldigt försiktig start. Sedan kom ju luckan och får vi till dom sista bitarna på den här kan hon nog få en fin vinter, sa Peter Untersteiner om Honey Diablo som tog hem Icopals Lopp.
I V64-3 och sista V5 hade Peter Untersteiner sin bästa förhandschans i Silent Hill, mest streckad på V64. Visst, det blev ett hat-tric när han seglade undan i sista sväng till överlägsen seger. Svepte fältet från femte ytter på sista bortre långsidan, spets 400 kvar och försvann till överlägsen seger. Beluga West och Anders Zackrisson tog dödens varvet kvar och fixade andraplatsen före Quite Soldier Håkan B Johansson här i Icopal Entreprenads Lopp.
– Han gick en fin repa från 700 kvar. Var ute i Derbykval senast men det var han inte riktigt mogen för. Framöver kan han nog bli en fin V75-häst, sa Peter Untersteiner.
Därmed var V5, som inleddes före V64, klart och gav 950 kronor.
Ny favoritseger i V64-4, ett lärlingslopp. Norton Commander och Marc Elias blev utsvarade en bit i första kurvan men kunde glida till spets efter 400 och sedan var det avgjort. Marc höll 14-fart och det var ingen som hade ork att hänga på från sista sväng. Granne fyraårige fuxen och Going Kronos-sonen Norton Commander från Conni Lugauers stall fixade andra kvällsvinsten till Marc Elias före Global Tendeness och Jonna Jinesjö som tog rygg på vinnaren. Tredjeplatsen till Poplar Broline och Henriette Larsen.
– Vi visade att han var bra igen och det var en lättnad. Han kommer att göra några vanliga lopp och sedan finns ett stort lopp i Tyskland som pappa siktar på, berättade Marc Elias.
I V64-5 fick vi se kvällens prestation. Den stod Iago Zon för tillsammans med Joakim Lövgren. Susade fram till och tog spets varvet kvar efter 1,09 första tusen. Sedan försvann femåringen och om någon trodde att han skulle bli trött, så var det inte så. Årets första seger togs på 1.11,2/1640a till dryga 15 gånger pengarna i detta lopp som sponsrades av Tak Montage AB. Platserna togs av He’s A Diffacolt med Stefan Persson och R.G.’s Thunderbolt med Kim Eriksson.
– En märklig häst. Ibland ger jag honom snälla lopp i ryggar och så och då tar han inte i. Och så gör han sådana här prestationer. Jag vet aldrig när han gör dom här prestationerna. Det här kom som en blixt från klar himmel. Spår åtta och skitig bana skulle inte vara något för honom. Jag hade ingen som helst känsla för att det gick så fort, sa Joakim Lövgren om Iago Zon som ägs av Långemåla Energileveranser AB.
Liten överraskning även i sista V64 som leddes av innerspårets Prosperous och Marcus Lindgren från start till mål. Dryge niooddsaren Trophy Spring och Rene Kjaer närmade sig hela upploppet ner från andra ytter men Prosperous visade fin löpskalle och höll undan. Favoriten Ilona Håleryd fick sen luckan från rygg ledaren för Peter Untersteiner och tog tredjeplatsen.
– Han fick borrelia innan Kriteriekvalet förra året och det har tagit lång tid för honom att hämta sig. Mycket besviken på honom för en vecka sedan när han mest sprang och snubblade. Det här var ett litet fall framåt här. Än är han inte helt tillbaka men vi får vara glada åt detta, sa Marcus Lindgren som haft några fina dagar – i söndags tränade han vinnaren till det norska Kriteriet på Bjerke, Stoletheshow.
V64 gav nu 3.755 kronor för sex rätt, 50 för fem och 7 kronor för fyra rätt. V4 kom upp i 950 kronor.
Ett treåringslopp för ston inledde V5 och här fick Staro Mary Lou från Helena Burman visa sin styrka. Utan rygg hela vägen för Stefan Söderkvist, kopplade greppet på ledande Sappho Wiking som stannade helt (sjuk?) och gick undan till säker första seger i femte starten före Danz Of Hope med Peter Untersteiner och Pint Of Cider med den yngre Untersteiner.
– Det var utvändigt så det var bra. Jag tyckte inte det var några problem, det kändes bra hela vägen, tyckte Stefan Söderkvist om Staro Mary Lou som ägs av Burman tillsammans med S Kristenssons Åkeri AB.
Debuterande Romero och Marc Elias från Conrad Lugauers stall kostade på sig en kort startgalopp i andra V5. Men Marc fick hästens ben under kontroll och han kunde styra ut och ta över ledningen 1500 kvar från Cinnamon Spitfire och Stefan Söderkvist. Marc Elias körde undan i slutsvängen och ingen kunde hota treåringen som är uppfödd av Paula Lugauer (farmor till Marc) som också äger tillsammans med Stall Kvarnby HB. Cinnamon Spitfire följde till andraplatsen före Love Håleryd och Peter Untersteiner från andra utvändigt.
– Han blev lite för ivrig från start men han är mogen för sin ålder och ställde sig snabbt och sedan var det enkelt, kunde Marc Elias konstatera.
En storfavorit som gjorde bort sig inledde kvällen i tvååringsloppet. Det var Peter Untersteiners Hitthebar som galopperade i spetsstrid med Bo Örbergs Scorpion’s Madness som kunde hitta dit. Och där stannade Örberg och vann andra raka med denne son till Caballion, och därmed har veteranamatören Bo Öbergs vunnit hälften av de fyra tvååringslopp som körts på Jägersro i år! Joakim Lövgren följde i ryggen med Divane Godiva men kunde aldrig gå i närkamp med 12-oddsaren men höll undan för Encore Simoni och Thomas Uhrberg som sinkade sig med en liten galopp 750 före mål.
– Det var definitivt inte tomt i dag heller. Öppnade lite bättre, han ville gå hela tiden. Inga problem nånstans, behövde inte ens peta på honom. En stor talang men fortfarande inte tränad för det. Han får väl starta några gånger till i år, han springer bara på halvfart ännu, sa Bo Örberg som vann på 1.17,2/1640.
Han behöver inte be om ursäkt för att fyra av sex startande galopperade. Scorpion’s Madness ägs av Örberg tillsammans med P Jeppsson & Tre Jeppe HB.
Mikael Rosenquist / www.miromedia.nu