På onsdagen lottades uttagningsloppen till Svenskt Travderby 2019. 65 fyraåriga hingstar och valacker gör upp om tolv finalplatser i sex försök som samtliga ingår i V75-spelet på Jägersro nästa onsdag.

Svante Båth, som kvalar en kvartett, är troligen mycket nöjd sedan hans hästar samtliga dragit bra framspår i sina uttagningslopp: Deep Pockets (spår 3), Global Welcome (spår 5), Attraversiamo (spår 5) och Global Withdrawl (spår 2).

Startlista
Uttagningslopp 1 Svenskt Travderby 2019 (V75-1)
2 640 meter autostart

  1. Flight Dynamics – Carl Johan Jepson
  2. Danilo Brick – Björn Goop
  3. Deep Pockets – Erik Adielsson
  4. In Love Boko – Emilia Leo
  5. Victory Lee – Adiran Kolgjini
  6. Run Brodde Run – Peter Untersteiner
  7. Carhu – Jorma Kontio
  8. Campo Bahia – Conrad Lugauer
  9. Bordeaux Doc – Åke Lindblom’
  10. Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  11. Viking Brodde – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 2 Svenskt Travderby 2019 (V75-2)
2 640 meter autostart

  1. Kennedy – Adrian Kolgjini
  2. Ad Hoc – Carl Johan Jepson
  3. Mellby Glader – Robert Bergh
  4. Global Wise Guy – Jorma Kontio
  5. Night Brodde – Conrad Lugauer
  6. Cesar F.C. – Kaj Widell
  7. That’s Art – Peter Untersteiner
  8. Messiah – Örjan Kihlström
  9. Hurricane River – Christoffer Eriksson
  10. Betting Gangster – Rikard N Skoglund

Uttagningslopp 3 Svenskt Travderby 2019 (V75-3)
2 640 meter autostart

  1. Moneykeeper – André Eklundh
  2. Gambit Brodde – Conrad Lugauer
  3. Magic Cash – Jorma Kontio
  4. Tengil Face – Adrian Kolgjini
  5. Global Welcome – Erik Adielsson
  6. Staro Moschino – Johan Untersteiner
  7. Betting King – Victor Rosleff
  8. Alone – Örjan Kihlström
  9. M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  10. My Tambourine Man – Nicklas Westerholm
  11. Concrete Dee – Kenneth Haugstad

Uttagningslopp 4 Svenskt Travderby 2019 (V75-5)
2 640 meter autostart

  1. Love Håleryd – Peter Untersteiner
  2. Cab Lane – Jorma Kontio
  3. Dali Pagadi – Sofia Adolfsson
  4. Filur Sisu – Per Nordström
  5. Attraversiamo – Erik Adielsson
  6. Borups Senator – Kim Eriksson’
  7. Tony Afrika – Adrian Kolgjini
  8. Ferrari Sisu – Marc Elias
  9. Rudisha – Robert Bergh
  10. Kaiser Southwind – Åke Lindblom
  11. Eicas – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 5 Svenskt Travderby 2019 (V75-6)
2 640 meter autostart

  1. Marcello Wibb – Johan Untersteiner
  2. Global Withdrawl – Erik Adielsson
  3. Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  4. Admirer – Conrad Lugauer
  5. Testa di Cavolo – Emilia Leo
  6. Avant Garde – Robert Bergh
  7. Inti Boko – Björn Goop
  8. Zephyr Kronos – Örjan Kihlström
  9. Upload – Carl Johan Jepson
  10. Global Winner – Jorma Kontio
  11. Royal T.N. – Oskar J Andersson

Uttagningslopp 6 Svenskt Travderby 2019 (V75-7)
2 640 meter autostart

  1. Great Winner – Magnus Jakobsson
  2. Adde S.H. – Peter Untersteiner
  3. Typhoon Face – Lutfi Kolgjini
  4. Roofie – Johan Untersteiner
  5. Carozzo – Stefan Söderkvist
  6. Istanbul Boko – Jorma Kontio
  7. Ike Schermer – Rick Ebbinge
  8. Pinto Bob – Robert Bergh
  9. Give You All Of Me – Björn Goop
  10. Forfantone Am – Örjan Kihlström
  11. Staro McMillan – Steen Juul

65 fyraåriga ston gör upp om tolv finalplatser i sex försök varav ett ingår i V75-spelet på Jägersro nästa onsdag.
Activated, som tidigare I år vunnit både Drottning Silvias Pokal, fick spår 5 i sitt uttagningslopp. Conrads Rödluva, som hittills tjänat mest i kullen med sina dryga 6,5 miljoner kronor, fick också spår 5 i sitt uttagningslopp.

Startlista
Uttagningslopp 1 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart

  1. In the Air Tonight – Tobias O Eriksson
  2. Global Well Off – Daniel Wäjersten
  3. Ottens Flamma – Peter Untersteiner
  4. Valetta – Björn Goop
  5. Activated – Carl Johan Jepson
  6. Flash Am – Örjan Kihlström
  7. Ivy League – Johan Untersteiner
  8. Argbiggan – Rickard Svanstedt
  9. Elise Andover – Oskar J Andersson
  10. Thanasi Bob – Christoffer Eriksson
  11. Digital Track – Torbjörn Jansson

Uttagningslopp 2 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart

  1. Musique d’Inverne – Erik Adielsson
  2. Bring Me Happy – Stefan Persson
  3. S.G.Maleficent – Kenneth Haugstad
  4. Digital Class – Carl Johan Jepson
  5. Fanny Chenal – Björn Goop
  6. True Devotion – Peter Untersteiner
  7. Procalate – Adrian Kolgjini
  8. Head For Home – Rikard N Skoglund
  9. Maggie Cash – Torbjörn Jansson
  10. Staro Miami – Mika Forss
  11. Feather Sisu – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 3 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart

  1. Absurd – Kenneth Haugstad
  2. Alhambra – Conrad Lugauer
  3. Global Vintage – Jorma Kontio
  4. Darshana – Carl Johan Jepson
  5. Conrads Rödluva – Örjan Kihlström
  6. Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  7. Evoque – Björn Goop
  8. Miss Sober – Roberg Bergh
  9. Estelle Brodda – Kaj Widell
  10. Loser On Loser – Erik Adielsson
  11. In Royalty Boko – Mika Forss

Uttagningslopp 4 Derbystoet 2019 (V75-4)
2 140 meter autostart

  1. Adi Gallia – Nicklas Westerholm
  2. Hankypanky Rubyred – Jorma Kontio
  3. Au Pair Girl – Robert Bergh
  4. Betting Queen – Victor Rosleff
  5. Lady Red Summer – Mads H Nielsen
  6. A Sweet Dance – Stefan Söderkvist
  7. Felicity Shagwell – André Eklundh
  8. Nanetta Hill – Joakim Lövgren
  9. Ti Punch Broline – Örjan Kihlström
  10. Mariah’s Baby K.V. – Erik Adielsson
  11. Vinci I.M. – Peter Untersteiner

Uttagningslopp 5 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart

  1. Ilydia Boko – Conrad Lugauer
  2. Personal Jesus – Markus Niklasson
  3. Miss Silver – Oskar J Andersson
  4. Lyx Håleryd – Kennath Haugstad
  5. Fast Moving Cash – Carl Johan Jepson
  6. Aleppo Pine – Örjan Kihlström
  7. Zeta Kronos – Björn Goop
  8. Indiana Boko – Jorma Kontio
  9. Fantasia Sisu – Robert Bergh
  10. Global Wireless – Peter Untersteiner

Uttagningslopp 6 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart

  1. Racing Brodda – Rikard N Skoglund
  2. Orbital Ås – Carl Johan Jepson
  3. Miss Duffy – Johan Untersteiner
  4. Real Caviar – Torbjörn Jansson
  5. Call Me Brodda – Kim Eriksson
  6. WingsofcrazinessÅs – Kevin Oscarsson
  7. Don’t Be Shy – Peter Untersteiner
  8. Twinkle Face – Björn Goop
  9. Nahema – Thomas Kooyman
  10. Flaming Ace Sisu – Peter G Norman
  11. No Matter – Erik Adielsson