Framgångar för SPTK-ekipage

Vi är stolta över klubbens medlemmar, som tävlar på landets alla travbanor! Här listar vi framgångar för klubbens ekipage.
Om du upptäcker att det saknas något i listan får du gärna kontakta Louise på louise.baaz@gmail.com.

FRAMGÅNGAR FÖR SPTK-EKIPAGE

2018

Vaggeryd 25 juli 2018

Emmeros Karisma och Maja A Odder segrade i det insprängda loppet på Vaggeryds tävlingsdag (specialarn 2.52, 1140 m). Tiden i mål blev 2.45,1.

Tomelilla 22 juli 2018

Amorillo Doll och Towa Olsson tog en dubbelseger då de först tog hem segern i lopp 4, TPTKs Guldponny (specialarn 2.43, 1660 m) på 2.38,4, och sedan avslutade dagen med att vinna lopp 10 (specialarn 2.33, 1140 m) på 2.33,6.

Lovisa Sens Alm och Aquila II tog båda karriärens första seger då de vann lopp 6 (högst 1500pp, 1140 m) på 3.10,1.

Allgunnens Handsome och Wilma A Johansson tog helgens andra seger då de vann lopp 8 (specialarn 2.56, 1140 m) på nya rekordet 2.45,5.

Nicola och Emma Lundberg vann lopp 9 (specialarn 2.28, 2180 m) 2.16,4.

Axevalla 20 juli – Ponnychampionatet kat A

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher tog hem segern i Ponnychampionatet på nya rekordet 2.29,2.

Tomelilla 20 juli

L.A. Dexter och Towa Olsson inledde kvällen med seger i lopp 1 (specialarn 3.20, 1140 m) på 3.09,5. Towa tog sedan hem segern i lopp 4 (högst 16 000pp, 1140 m), då tillsammans med Månstorps Snygging på 2.41,4. I samma lopp kom Towas syster Meja Olsson tvåa med Hårstorps Gipzy på 3.03,3.

I lopp 2 (specialarn 3.01, 1660 m) segrade AllgunnensHandsome och Wilma A Johansson på 2.49,3.

Varaldo och Filippa Lindgren tog årets första seger ihop då de vann lopp 3 (högst 3000 pp, 1660 m) på 2.18,6.

Emil Gunnarsson tog karriärens första seger då han körde Mormors Borizz till seger i lopp 7 (specialarn 2.22, 2180 m) på 2.13,5.

Maja A Odder avslutade kvällen på bästa sätt då hon först vann lopp 8 (specialarn 2.49, 1140 m) tillsammans med Emmeros Karisma på 2.44,1, och sedan tog hem lopp 10 (1660 m) med Emmeros Kometta på 2.40,1.

Eskilstuna 18 juli

Ekslätts Promise Me och Emma Lundberg deltog i inbjudningsloppet Ica Maxis Guldlopp, men blev tyvärr diskvalificerade efter galopp.

Kalmar 15 juli 2018 – Diamond League

Mary Poppins och Viktor Blücher tog hem segern i Safir (kat A, högst 18 000pp, 1140 m) på 2.22,1.

Ekslätts Twilight och Katarina Hall vann Rubin (kat B, högst 26 000pp, 1640 m) på 1.49,7. I samma lopp kom Amanda Zetterqvist-tränade Gottelina på tredjeplats på 1.50,8. Både Twilight och Gottelina gick nya rekord.

Nemo II och Maja A Odder kom på andraplats i Rubin (kat A, högst 26 000pp, 1140 m) på 2.15,0. Maja körde sedan Emmeros Imponera till en tredjeplats i Diamant (kat A, lägst 18 000pp, 1140 m) på 2.13,9, och var tvåa med H.G. Norlie i Topas (kat B, högst 2000pp, 1640 m) på 2.05,5. I Topas-loppet kom Martina Welinders Razzia Ernst trea med Anna Fasold i sulkyn på 2.11,5.

I Smarags (kat B, högst 10 000pp, 1640 m) tog Johanna Zetterqvists Trassel C.C. hand om andraplatsen tillsammans med Isak Johansson på 2.00,7. På femteplats kom Metallica Z. som tränas av Åse Zetterqvist och kördes av Britta Lönner. Deras tid blev 2.02,1. Och på sjätteplats i samma lopp kom Tejas Silverticka och Emmelie Nilsson på 2.03,3.

Kalmar 13 juli 2018

Wonderful Winnie och Linnea Olsson vann lopp 4 (specialarn 2.49, 2140 m) på 2.41,9. Linnea tog sedan dagens andra seger i lopp 6 (specialarn 1.59, 1640 m) då hon vann med Ekslätts Iceland på 1.56,5.

AllgunnensHandsome och Wilma A Johansson tog årets fjärde seger ihop då de vann lopp 7 (specialarn 2.59, 1140 m) på 2.52,5.

Mary Poppins och Viktor Blücher segrade i lopp 12 (specialarn 2.28, 1640 m) på 2.25,2.

Johanna Zetterqvist-tränade X Krut tog hem segern i dagens montélopp. Jonna L Jacobsson satt i sadeln och de kom i mål på 1.48,6.

Tingsryd 8 juli 2018

I lopp 1 (högst 15000pp, 2020 m) segrade Katarina Hall och Mistra Mi på 1.58,4.

Ventum Z. och Linnea Olsson tog hem segern i lopp 2 (specialarn 2.54, 1200 m) på 2.52,3.

Lopp 6 (högst 8000pp, 1220 m) vanns av Ekslätts T.N.T. och Emma Lundberg på 2.32,5.

Mary Poppins och Viktor Blücher vann lopp 8 (högst 15000pp, 1620 m) på 2.28,5.

Martina Welinders Razzia Ernst och Anna Fasold segrade i lopp 9 (specialarn 2.26, 2000 m) på 2.15,9.

AllgunnensHandsome och Wilma A Johansson forsätter visa fin form och tog tredje årssegern då de vann lopp 10 (specialarn 3.04, 1600 m) på 2.56,8.

Åse Zetterqvists Metallica Z. vann lopp 13 (högst 8000pp, 1620 m) med Britta Lönner i sulkyn. Segertiden blev 1.58,4.

Halmstad 7 juli 2018 – Minisprintern

Silver Dream och Maja A Odder kom på fjärdeplats i årets Minisprintern, de kom i mål på 2.39,6.

Jägersro 1 juli 2018 – Dubbeltrav dag 2

Towa Olsson och Mormors Moster Britta tog hem segern i finalen av Lilla Skånecupen på 2.36,4.

Zinco och Filippa Lindgren vann lopp 3 (Specialarn 3.15, 1140 m) på 3.02,0.

Martina Welinders Razzia Ernst segrade i lopp 4 (Specialarn 2.38, 1640 m). Anna Fasold körde och de kom i mål på 2.21,6

I lopp 5 (Specialarn 2.45, 1140 m) vann Emmeros Cibell och Ida Blücher på 2.40,8.

Pejnarve Tindra och Nathalie Elofsson tog hem segern i lopp 6 (specialarn 2.02, 1640 m) på 1.55,4.

AllgunnensHandsome och Wilma A Johansson tog helgens andra seger då de vann lopp 7 (specialarn 2.58, 1140 m) på 2.55,4.

Allgunnens I.P. och Towa Olsson vann lopp 9 (högst 3000pp, 1140 m) på 3.05,3.

Dolk II och Emma Lundberg tog hem segern i lopp 10 (specialarn 2.02, 1640 m), på 1.57,1.

I lopp 11 högst 3500pp, 1640 m) segrade Opium och Emily Ekeroth på 2.13,0.

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher vann lopp 12 (högst 7000pp, 1640 m) på 2.38,0.

Östersund 1 juli 2018

Maja A Odder avslutade Ponnyelitveckan på Östersund där hon startade Månstorps Rasken i två lopp, där de blev trea respektive oplacerade.

Jägersro 29 juli 2018 – Dubbeltrav dag 1

Selina Sylvander och Mycella tog hem segern i det första försöket till Stora Skånecupen på nya rekordet 1.50,7.

Towa Olsson och Mormors Moster Britta vann det första försöket till Lilla Skånecupen på 2.39,7. Towa vann även det andra försöket, nu med Amorillo Doll på 2.38,1.

Zinco segrade i sin tävlingsdebut med Filippa Lindgren i sulkyn. De vann lopp 4 (högst 1200pp, 1140 m) på 2.56,0.

AllgunnensHandsome och Wilma A Johansson tog hem lopp 8 (specialarn 3.05, 1640 m) på 2.54,4.

Ekslätts Twilight och Katarina Hall vann lopp 10 som var dagens snabblopp (specialarn 1.51, 2140 m) på 1.51,4.

Viktor Blücher och Mary Poppins vann lopp 11 som var ett stayerlopp (specialarn 2.33, 2140 m) på 2.28,5.

Wången 29 juni 2018 – Ponnyelitveckan

Maja A Odder var seger- och vinstrikaste Jägersro-kusken under 2017 och därför inbjuden till PonnyElitVeckan på Wången i år. På fredagen startade hon Månstorps Rasken i två lopp och slutade som femma och oplacerad.

Kalmar 24 juni 2018 – Lilla Kalmarsundspokalen

I Lilla Kalmarsundspokalen (kat A) körde Maja A Odder Emmeros Imponera (tränas av Inga-Lill Hyttring, Axevalla) till en andraplats på 2.14,9. Anette Odder-tränade Nemo II kördes av Herman Sundbom från Axevalla och slutade oplacerad på 2.16,0.

I Agrias Lilla Kalmarsundspokal (kat B) hade familjen Zetterqvist fina framgångar: X Krut tog hand om andraplatsen på 1.40,4 (tränas av Johanna Zetterqvist, kördes av Ebba E Handler från Solvalla), Tyko Z. kom i mål som fyra på 1.47,1 (tränas av Åse Zetterqvist, kördes av Freja Borg från Kalmar) och Johanna Zetterqvist-ägda Enets Daisy (körs av Isak Johansson, tränas av Malin C Johansson, Tomelilla) slutade oplacerade på 1.49,8.

Visby 19 juni 2018

Ekslätts Twilight och Katarina Hall vann lopp 2 (högst 25 000pp, 1620 m) på 1.50,1. De var sedan trea i dagens sjunde lopp, där Twilight gick nytt rekord: 1.49,7!

Månstorps Rasken och Maja A Odder segrade i lopp 9 (högst 25 000pp, 1120 m) på 2.32,0. De hade tidigare under dagen kommit på andraplats i lopp 3, då på tiden 2.30,1. Till Visby hade Maja även med sig Silver Dream (startade i två lopp och tog två andraplatser) och Emmeros Louise (en start, en andraplats).

Tingsryd 17 juni 2018

Maja Odder tog en dubbelseger då hon först vann lopp 5 (2.42 och sämre, 1220 m) med Silver Dream på 2.41,2, och sedan segrade i lopp 9 (2.30 och sämre, 1220 m) med Emmeros Filur på 2.33,8.

I lopp 8 (1.44 och sämre, 1620 m) segrade Johanna Zetterqvist-ägda Enets Daisy på 1.47,3. Enets Daisy tränas och körs av familjen Johansson från Tomelilla.

Lindesberg 10 juni 2018 – Lindesbergs Lilla Pris

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher segrade i Lindesbergs Lilla Pris (1640 m, specialarn 2.58) på 2.41,4. Strax bakom tog Emmeros Cibell och Ida Blücher hand om andraplatsen på 2.41,6.

Jägersro 9 juni 2018

Gosa Gosa och Linnea Olsson segrade i din första start ihop när de vann lopp 3 (1640 m, högst 2000pp) på 2.18,2.

Det blev seger för hemmaekipaget Emmeros Kometta och Maja A Odder i SPTKs Jubileumslopp 2018 (1640 m, intervallhandicap 2.45). Loppet kördes för att uppmärksamma att vår klubb funnits i hela 45 år, och det blev nytt rekord för Emmeros Kometta: 2.35,0.

I Södra Sveriges Unghästserie (lopp 9, 1640 m, specialarn 2.29) segrade Mormors Elma och Selina Sylvander på nya rekordet 2.20,1. 

Halmstad 3 juni 2018

Det blev seger i första starten för Emmeros Louise och Maja A Odder som vann lopp 5 (1140 m, högst 2000pp) på 3.17,1.

Tillsammans med Silver Dream tog Maja dagens andra seger då de vann lopp 7 (1640 m, specialarn 3.00), segertiden blev 2.47,9.

Valdo och Emma Lundberg vann lopp 10 (1640 m, 2.00 och sämre) på tiden 1.57,7. Detta var Valdos nionde raka seger sedan tävlingsdebuten i september 2016, och första gången under två minuter!

Jägersro 29 maj 2018

Silver Dream och Maja A Odder segrade i kvällens insprängda lopp (1140 m, specialarn 2.50) på Jägersro. segertiden blev 2.45,9, nytt rekord för Silver Dream.

Solvalla 27 maj 2018 – Lilla Elitloppet

X Krut tog hem fjärdeplatsen i Lilla Elitloppet med Solvalla-kusken Ebba E Handler i sulkyn. De kom i mål på 1.40,5.  Danska SPTK-ekipaget Tysse och Cecilie G Jensen deltog också i loppet, de slutade som oplacerade på 1.48,0.

Tomelilla 19 maj 2018

Latja Skott och Hanna Threms segrade i lopp 2 (1660 m, specialarm 2.34) på 2.27,3.

Dolk II och Emma Lundberg vann dagens fjärde lopp (1660 m, specialarm 2.11) på 2.04,1.

I lopp 5 (1140 m, specialarn 3.01) tog Amorillo Doll och Towa Olsson hem segern på 2.39,9.

Öjebos Macbeth och Ebba Björk tog sin första seger ihop när de vann lopp 7 (1140 m, högst 1500pp) på 3.20,8.  

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher vann lopp 10 (1660 m, tilläggshandicap) på 2.47,2.

Charlottenlund 13 maj 2018 – Copenhagen Cup

Nemo II och Maja A Odder tog hem andraplatsen i Copenhagen Cup för ponnyer under 110 cm.

Tysse och Cecile Germann Jensen tog hand om tredjeplatsen i Copenhagen Cup för ponnyer under 135 cm.

Vaggeryd 13 maj 2018

Viktor Blücher tog en dubbelseger då han först vann med Mary Poppins i lopp 3 (1140 m, högst 16 000pp) på 2.27,8, och sedan segrade i lopp 7 (1140 m, högst 2000pp) med Wicky Wirwelwind på tiden 3.00,4.

Gylleboslättens Hampus och Markus Nilsson tog årets första seger då de vann lopp 9 (1640 m, specialarm 2.51) på 2.40,4.

Solvalla 12 maj 2018

Familjen Zetterqvist hade två ponnyer med i SPTS Lilla Elitloppstest. Åse Zetterqvist-tränade Tyko Z. knep tredjeplatsen på 1.43,0 med Hannah Gustafsson i sulkyn, och Johanna Zetterqvist-tränade X Krut kördes till en fjärdeplats på 1.43,3 av Ebba E Handler.

Mantorp 10 maj

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher segrade i lopp 4 (1140 m, högst 3000pp), på tiden 2.56,8.

Kalmar 6 maj 2018

Oddy och Maja A Odder segrade i lopp 3 (1140 m, tilläggshandicap) på tiden 3.10,4. Detta var Oddys första start i karriären.

I lopp 5 (1640, tilläggshandicap) vann Maja igen, nu med Månstorps Rasken som segrade på 2.34,3.

Färjestad 5 maj 2018

X Krut vann lopp 10 (2140 m, intervallhandicap) med Solvalla-kusken Ebba E Handler i sulkyn. Tiden i mål blev 1.44,4. I samma lopp tog Tyko Z. hand om andraplatsen tillsammans med Hannah Gustavsson från Romme. De kom i mål på 1.46,2.

Jägersro 5 maj 2018

Valdo och Emma Lundberg segrade i dagens första lopp (1640 m, specialarn 2.10), segertiden blev 2.01,3.

Opium och Alessandra Rosensköld vann lopp 3 (1640 m, tilläggshandicap) på 2.24,8.

Silver Dream och Maja A Odder segrade i dagens fjärde lopp (1140 m, specialarm 3,00), de kom i mål på 2.47,0.

Östanåkra 1 maj 2018

Månstorps Rasken och Maja A Odder tog en dubbelseger då de först segrade i dagens tionde lopp (1520 m, 20 m tillägg för varje 1800pp fr.o.m 10 000pp) på 2.33,9., och sedan vann lopp 14 (1300 m, intervallhandicap grundtid 2.37). Här blev segertiden 2.31,4.

Kalmar 15 april 2018

Wicky Wirwelwind och Viktor Blücher slog till med seger i dagens första lopp (specialarm 3.15, 1140 m). Tiden i mål blev 3.04,4.

Månstorps Rasken och Maja A Odder vann lopp 9 (1140 m, 20 m tillägg för varje 1800pp fr.o.m 8000pp) på 2.34,0.   

Åby 8 april 1018

Emmeros Cibell och Ida Blücher vann dagens första lopp (specialarn 3.05, 1140 m), de kom i mål på 2.56,1. De fortsatte dagen i samma stil och segrade i lopp 11 (1140 m, 20 m tillägg för varje 800pp fr.o.m 3000pp), här blev segertiden 2.58,7.

Mary Poppins och Viktor Blücher segrade i lopp 9 (specialarm 2.35, 1140 m). Tiden i mål blev 2.30,7.

Stockholm 17 mars 2018

På Svenska Ponnytravförbundets årsstämma delades priser ut för Årets Häst 2017, och två ponnyer tränade av SPTK-medlemmar kammade hem priser!

Anne Olssons Zahlma utsågs till Årets 5-åring i kat B, Zahlmas fina resultat med bland annat segrar i både 5-årsbaggen och 5-årsmästerskapet låg till grund för utmärkelsen. 

Anne Olsson-tränade Zahlma utsågs till SPTF Årets 5-åring 2017!

Johanna Zetterqvists X Krut utsågs till Årets Montéponny i kat B, X Krut segrade i Monté-SM och tog tre raka segrar i montélopp.

Johanna Zetterqvist-tränade X Krut utsågs till SPTF Årets Montéponny 2017!

2017

Kalmar 29 oktober

Mycella och Selina Sylvander segrade i lopp 9 (kat b rekordhandicap 1.54,0, 2140m). Segertiden blev 1.54,2.

Castello och Markus Nilsson segrade i lopp 13 (kat a specialarn 2.57, 1640m), de kom i mål på tiden 2.48,0 vilket är nytt rekord för Castello!

Åby 14 oktober – Svenskt Mästerskap kat A

I Svenskt Mästerskap för kat A deltog Emmelie Nilsson-tränade Rosenbergs Candy som kördes av Ronja Gingsjö. De kom i mål oplacerade på tiden 2.26,6. Maja A Odder körde Inga-lill Hyttring-tränade Emmeros Imponera (Vaggeryd), de kom i mål som oplacerade på tiden 2.27,7.

Halmstad 7 oktober

Dagen inleddes med SPTK-seger då Amorillo Doll och Towa Olsson vann lopp 1 (kat A specialarn 2.49, 1140m)! Segertiden blev 2.39,0.

I lopp 11 (kat b högst 1800pp, 1640m) segrade Stabil K.L. och Emmelie Nilsson på tiden 2.31,7. Segern var Stabil K.L.s första i karriären!

Solvalla 1 oktober – Svenskt Ponnytravkriterium

I Svenskt Ponnytravkriterium för kat A kom Silver Dream och Maja A Odder i mål på sjätte plats, på tiden 2.53,4 vilket är nytt rekord för Silver Dream. I loppet deltog även Emmelie Nilsson-tränade Stenbydal’s Linja och Ronja Gingsjö, de kom i mål oplacerade på tiden 3.19,5.

Färjestad 30 september – Svenskt 5-årsmästerskap

Anette Odder-tränade Silver Princess kom på fjärde plats i Svenskt 5-årsmästerskap för kat A. Silver Princess kördes av Halmstad-kusken Gustav Johansson, och de kom i mål på tiden 2,38,8 – nytt autorekord för Silver Princess! I loppet deltog även Månstorps Rasken och Maja A Odder, de blev tyvärr diskvalificerade efter galopp.

I Svenskt 5-årsmästerskap för kat B blev det seger för SPTK-ekipaget Zahlma och Nathalie Elofsson! Segertiden blev 1.53,0 vilket är nytt autorekord för Zahlma. I loppet deltog även Mistra Mi och Katarina Hall som tog hand om femteplatsen på tiden 1.59,3, även det nytt autorekord.

Kalmar 24 september

Castello och Markus Nilsson segrade i lopp 4 (kat A specialarn 3.00, 1140m), segertiden blev 2.55,5.

Åby 24 september

Silver Dream och Maja A Odder segrade i lopp 3 (kat A specialarn 3.05, 1140m) på tiden 3.03,3.

Halmstad 11 september

Gylleboslättens Hampus och Markus Nilsson deltog i Lilla Hallandsmästaren. De kom i mål oplacerade på tiden 2.46,5.

Östanåkra 9 september

Månstorps Snygging och Towa Olsson segrade i lopp 3 (kat A högst 8000pp, 1520m) på tiden 2.44,1.

I lopp 4 (kat A högst 2500pp, 1300m) segrade Ysol och Sara Permbeck på tiden 3.14,2.

Towa Olsson tog dagens andra seger i lopp 10 (kat a specialarn 2.39, 1520m), nu med Amorillo Doll som segrade på 2.41,9.

Lopp 13 (kat A specialarn 3.08, 1300m) vanns av Silver Dream och Maja A Odder, de kom i mål på tiden 3.09,4.

Eskilstuna 5 september – Monté-SM

Johanna Zetterqvist-tränade X Krut segrade i Monté-SM med Tomelilla-ryttaren Lisa Lönner i sadeln! Segertiden blev snabba 1.42,1. Segern är X Kruts tredje raka i Monté-SM! I loppet deltog även Åse Zetterqvist-tränade Tyko Z. som reds av Julia Jacobsson från Halmstad. De slutade oplacerade på tiden 1.50,0.

Vaggeryd 2 september

SPTK-kusken Katarina Hall körde Camilla Hytters (Kalmar) B.B.S Lea till seger i lopp 7 (kat b specialarn 2.02, 1640m) på tiden 1.55,7.

I lopp 9 (kat a högst 13 000pp, 1140m) segrade Månstorps Rasken och Maja A Odder på tiden 2.38,5.

Visby 2 september

Mormors Moster Britta och Towa Olsson segrade i lopp 4 (kat a specialarn 2.47, 1120m) på tiden 2.45,2.

Tomelilla 26 augusti

Mormors Moster Britta och Towa Olsson segrade i dagens första lopp (kat A, specialarn 2.45, 1660m) på tiden 2.47,8.

I lopp 3 (kat A, specialarn 3.05, 1140m) var det dags för ytterligare ett SPTK-ekipage att besöka vinnarcirkeln – här segrade Silver Dream och Maja A Odder på tiden 3.02,0, nytt rekord för Silver Dream!

Ysol och Sara Permbeck segrade i lopp 7 (kat A, högst 2000pp, 1140m) på tiden 3.21,1. Segern var Ysols första i karriären!

Towa Olsson avslutade dagen på samma sätt som den inleddes: det blev seger i lopp 9 (kat A, specialarn 2.55, 1140m) tillsammans med Amorillo Doll. Segertiden blev 2.36,5.

Kalmar 20 augusti – Diamond League

Diamond League kördes på Kalmar och det blev SPTK-seger redan i första loppet! Där tog Mistra Mi och Katarina Hall hem segern i Smaragd-loppet (kat B, högst 10 000pp, 1640m) på tiden 2.00,7.

I lopp 3 (Safir kat B, högst 18 000pp, 1640m) slog nästa SPTK-ekipage till med seger, här var det Ekslätts Iceland och Heidi Gingsjö som vann på tiden 1.53,7.

Martina Welinder-tränade Zhakira Zojvide kördes av Anna Fasold oh ekipaget tog hand om segern i lopp 8 (Rubin kat B, högst 26 000pp, 1640m) på tiden 1.46,6 – nytt autorekord för Zhakira!

Johanna Zetterqvist-tränade Rezeda Ernst kördes av Tomelilla.kusken Lisa Lönner till seger i lopp 10 (specialarn, 2.00, 1640m) på nya rekordet 1.55,5!

Solvalla 16 augusti – Lilla Jubileumspokalen

Familjen Zetterqvist hade två hästar med i Lilla Jubileumspokalen: Tjillevippen (Amanda Zetterqvist) som kördes av Tomelilla-kusken Isak Johansson till en femteplats på tiden 1.48,2, och Tyko Z. (Åse Zetterqvist) som kördes av Halmstad-kusken Julia Jacobsson och slutade oplacerad på tiden 1.54,5.

Lindesberg 13 augusti

Linnea Olsson tog en dubbelseger då hon segrade i både Lindesbergs Stora Pris och Lindesbergs Lilla Pris! Först ut var hon med travskolans Ekslätts Iceland som tog hand om segern i kat B-loppet på tiden 1.53,7. I Lindesbergs Lilla Pris körde hon egentränade Ventum Z. till seger på nya rekordet 2.50,5!

Visby 13 augusti – 5-årsbaggen

Zahlma och Nathalie Elofsson segrade i 5-årsbaggen på nya rekordet 1.47,5! I loppet deltog även Mistra Mi och Katarina Hall som tog hand om sjätteplatsen och kom i mål på 1.57,9.

Både Zahlma och Mistra gjorde ytterligare varsin start under dagen och det blev seger för båda! Zahlma och Nathalie vann lopp 8 (rekordhandicap gundtid 1.55, 1620m), nu blev segertiden 1.50,4.

Mistra och Katarina vann lopp 11 (specialarn 2.06, 2120m) på segertiden 1.57,7.

Åby 12 augusti – Åby Lilla Pris

Mycella och Selina Sylvander deltog i Åby Lilla Pris och slutade oplacerade på tiden 1.54,6.

Visby 11 augusti

Silver Princess och Maja A Odder segrade i Femårsshettisen! Segertiden blev nya rekordtiden 2.38,2.

Mistra Mi och Katarina Hall vann ett lopp (högst 10 000pp, 1620m) på tiden 1.57,6 vilket var nytt rekord för Mistra!

Östanåkra 6 augusti

Silver Dream och Maja A Odder vann ett lopp (högst 3000pp, 1300m) på tiden 3.07,6.

Halmstad 30 juli

Castello och Markus Nilsson tog en snygg dubbelseger då de först vann lopp 3 (högst 3000pp, 1140m) och sedan lopp 11 (specialarn 3.06,0, 1640m)! Det var deras första segrar ihop, och Markus första segrar för året. I lopp 11 gick Castello dessutom nytt rekord: 3.01,3!

I montéloppet Monté-SM Nästa för kat B (2140m autostart) blev SPTK-ekipage på både andra- och tredjeplatsen! Joas Pontus och Elvira Johansson tog hand om andraplatsen på tiden 2.16,8, och Björksta Guten med Nicolina Gustafsson kom i mål på tredjeplats på tiden 2.18,1.

Martina Welinder-tränade Zhakira Zojvide vann lopp 9 (högst 25 000pp, 1640m) med Anna Fasold i sulkyn. Zhakira gick nytt rekord: 1.45,2, och det var deras fjärde seger ihop i år!

Billund, Danmark 28 juli – Nordiska Mästerskapet

Molta och Hanna Threms ställde upp i Nordiska Mästerskapet för kat A som i år gick av stapeln i danska Billund. De kom i mål på en fin femteplats, och Molta gick nytt rekord: 2.27,9! NM-loppet kan ses här.

Kalmar 16 juli

Silver Princess och Maja A Odder vann ett lopp (specialarn 3.02,0, 1140m) på tiden 2.41,7, trots att de stod på 120m tillägg!

Maja vann sedan ett lopp (specialarn 2.41,0, 1140m) med Månstorps Rasken som gick nytt rekord: 2.37,6!

Martina Welinder-tränade Zhakira Zojvide vann ett lopp (högst 28 500pp, 2140m) på tiden 1.46,5 med Anna Fasold i sulkyn.

Kalmar 14 juli

Johanna Zetterqvist-tränade Rezeda Ernst vann ett lopp (1.58,0 och sämre, 2140m) med Lisa Lönner i sulkyn. De kom i mål på 1.59,2 vilket var nytt autorekord för Rezeda.

Maja A Odder vann ett autolopp med Emmeros Imponera som tränas av Inga-Lill Hyttring (Vaggeryd).

Visby 12 juli – Svenskt Mästerskap

Familjen Zetterqvist ställde upp med tre ponnyer i Svenskt Mästerskap (kat B). X-Krut som tränas av Johanna Zetterqvist kom i mål på fjärde plats med Tomelilla-kusken Lisa Lönner i sulkyn, på tiden 1.42,1. Tjillevippen som tränas av Amanda Zetterqvist och kördes av Kalmar-kusken Freja Borg blev oplacerade i mål på tiden 1.47,8. Tyko Z. var också oplacerad, på tiden 1.47,9. Tyko tränas av Åse Zetterqvist och kördes av Tomelilla-kusken Britta Lönner.

Halmstad 8 juli

Månstorps Snygging och Towa Olsson deltog i Minisprintern på Halmstad.

Tomelilla 7 juli

Selina Sylvander tog en dubbelseger då hon vann två lopp med Mormors Borizz som tränas av Tomelillas Malin Luckman. De vann både lopp 3 (specialarn 2.08,0, 1660m) på tiden 2.11,0och lopp 10 (specialarn 2.18,0, 1660m) på tiden 2.09,4.

Ekslätts New Moon och Katarina Hall vann ett lopp (högst 3000pp, 1660m) på tiden 2.18,1 i New Moons första start sedan 2014.

Ventum Z. och Linnea Olsson vann ett lopp (specialarn 2.58,0, 1660m) på tiden 3.03,3.

Östersund 1 juli

Månstorps Snygging och Towa Olsson vann ett lopp (rekordhandicap 2.44,0, 1640m) på tiden 2.39,5 – vilket var nytt rekord! Towa tävlade på Wången och Östersund under PonnyElit-veckan, och deltog i PEV-mästaren där hon körde Hårstorps Gipzy.

Kalmar 25 juni

SPTK-kusken Maja A Odder körde Emmeros Imponera till en andraplats i Lilla Kalmarsundspokalen (kat A) på tiden 2.11,9.

Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut kom tvåa i Lilla Kalmarsundspokalen (kat B) på tiden 1.41,7 med Lisa Lönner i sulkyn. Åse Zetterqvist-tränade Tyko Z. kördes av Lisas syster Britta och de kom på tredje plats i samma lopp på tiden 1.42,6.

Eskilstuna 16 juni – Diamond League

Nemo II och Maja A Odder vann ett lopp i Rubin-klass (högst 26000pp, 1140m) på tiden 2.20,2 vilket var nytt autorekord för Nemo II!

Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut vann Monté SM-Test på tiden 1.47,1 med Lisa Lönner i sadeln. I samma lopp kom Åse Zetterqvist-tränade Tyko Z. på tredje plats med Isabella Legl-Bååth i sadeln, tiden i mål blev 1.54,7.

Östanåkra 11 juni

Maja A Odder tog en dubbelseger, då hon först vann med Silver Princess (specialarn 2.57, 1300m) på tiden 2.49,2 och sedan med Månstorps Rasken (högst 15000pp, 1300m) på tiden 2.39,8.

Tomelilla 6 juni

SPTK-kusken Selina Sylvander vann ett lopp (specialarn 2.35, 1660m) med Malin Luckman-tränade Dorizz.

Silver Princess och Maja A Odder vann ett lopp (högst 10000pp), 1660m) på tiden 2.51,8. I samma lopp kom Lady Marion tvåa med Matilda Gustavsson i sulkyn, på tiden 2.49,1, och Hårstorps Gipzy och Towa Olsson kom trea på tiden 2.58,5.

Axevalla 4 juni

Månstorps Rasken och Maja A Odder segrade i Ponynprinsessan (specialarn 2.57, 1140m) på tiden 2.41,3.

Tingsryd 3 juni

Martina Welinder-tränade Hults Parita vann ett lopp (2.02,0 och sämre, 1620m) på nya rekordet 2.00,3 med Anna Fasold. Det var Paritas tredje raka seger i år!

Solvalla 28 maj – Lilla Elitloppet

Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut kom på tredje plats i Lilla Elitloppet tillsammans med Tomelilla-kusken Lisa Lönner. De kom i mål på tiden 1.40,6.

Solvalla 27 maj – Mini Elitloppet

SPTK-kusken Maja A Odder körde Emmeros Imponera till en fjärdeplats i Mini Elitloppet på tiden 2.12,5.

Vaggeryd 14 maj

Martina Welinder-tränade Zhakira Zojvide vann ett lopp (lägst 15000pp, 1640m) på tiden 1.47,0 med Anna Fasold.

Solvalla 13 maj

Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut kom på tredje plats i SPTS Lilla Elitloppstest tillsammans med Tomelilla-kusken Lisa Lönner. De kom i mål på tiden 1.41,2.

Kalmar 7 maj

Maja A Odder tog en dubbelseger, hon vann först med Månstorps Rasken (högst 8000pp, 1140m) på tiden 2.44,3 och sedan med Emmeros Filur (specialarn 2.42, 1140m) på tiden 2.41,6.

Johanna Zetterqvist-tränade Ljungens Copiad vann ett montélopp (intervallhandicap grundtid 2.05, 1640m) på tiden 2.07,5 med Tomeilla-kusken Lisa Lönner på ryggen.

Martina Welinder-tränade Hults Parita vann ett lopp (kat B, högst 8000pp, 1640m) på tiden 2.09,5 med Anna Fasold.

Mycella och Selina Sylvander vann ett lopp (intervallhandicap grundtid 1.55, 2140m) på tiden 1.51,7.

Månstorps Snygging och Towa Olsson vann ett lopp (högst 3000pp, 1140m) på tiden 2.50,8.

Halmstad 1 maj

Frans IV och Agnes Carlsson vann ett lopp (rekordhandicap grundtid 1.53, 1640m) på tiden 1.50,5. I loppet deltog även SPTK-ekipagen Kattedrals Doris och Sara Olsson som var tvåa på nya rekordet 1.47,1, Mycella och Selina Sylvander som kom på fjärdeplats på tiden 1.52,4 och Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut som var femma på tiden 1.40,9 med Lisa Lönner i sulkyn.

Martina Welinder-tränade Hults Parita vann ett lopp (specialarn,  2.14, 1640m) på tiden 2.05,0 med Anna Fasold.

Mantorp 29 april

Johanna Zetterqvist-tränade X-Krut vann ett lopp på tiden 1.42,9 med Lisa Lönner i sulkyn.

2016

2016-11-06 – Åby

Ekslätts Twilight och Katarina Hall vann ett lopp (rekordhandicap 1.53,0) på tiden 1.56,8.

Mormors Borizz och Selina Sylvander vann ett lopp (högst 6000 pp) på tiden 2.13,9.

2016-10-30 – Halmstad (divisionsfinaler)

Hårstorps Gipzy och Towa Olsson vann divisionsfinalen av Klass III (kat A) på tiden 2.45,7.

Martina Frick-tränade Hults Parita vann katB-finalen av Klass III på tiden 2.08,8, Anna Fasold körde.

Silver Princess och Maja A Odder var fyra i finalen av Klass II (kat A) på nya rekordet 2.49,7.

Martina Frick-tränade Hults Parita och Anna Fasold blev tvåa i finalen av Klass II (kat B) på nya rekordet 2.07,6.

Lady Marion och Ronja Gingsjö var trea i finalen av Klass I (kat A) på tiden 2.39,0.

Anne Olsson-tränade Zahlma finalen av Klass I (kat B) tillsammans med Freja Borg på tiden 1.58,0.

Lady Marion och Ronja Gingsjö kom på sjätte plats i finalen av Bronsdivisionen (kat A) på nya rekordet 2.36,2. Nytt rekord, 2.47,1, blev det även för Gylleboslättens Hampus och Markus Nilsson som slutade oplacerade.

Kattedals Doris och Sara Olsson vann finalen av Bronsdivisionen (kat B) på tiden 1.49,1, i samma lopp blev Frans IV och Agnes Carlsson trea på tiden 1.53,7 och Anne Olsson-tränade Zahlma var fyra på tiden 1.57,3 med Freja Borg i sulkyn.

Kattedals Doris och Sara Olsson kom på andra plats i Silverdivisionsfinalen (kat B) på tiden 1.49,9. I samma lopp kom Frans IV och Agnes Carlsson fyra på nya rekordet 1.52,4.

Jessica Johansson-tränade Joas Pontus och Amanda Frick kom på femte plats i finalen av Gulddivisionen (kat B) på nya rekordet 1.48,3.

Gylleboslättens Hampus och Markus Nilsson vann ett specialarn-lopp (2.52,0) på tiden 2.45,9. Silver Princess och Maja A Odder blev fyra på tiden 3.01,0, och Amorillo Doll och Tootsie Joy Sommers blev oplacerade på tiden 2.54,5.

2016-10-22 – Halmstad

Molta och Hanna Threms kom på andraplats i Mini HallandsMästaren på tiden 2.39,4.

2016-10-16 – Kalmar

Kattedals Doris och Sara Olsson vann ett lopp i Silverdivisionen på tiden 1.49,2.

Lady Marion och Ronja Gingsjö vann ett lopp i Bronsdivisionen på nya rekordet 2.35,7. I samma lopp kom Molta och Hanna Threms tvåa på nya rekordet 2.35,9.

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp i Bronsdivisionen på nya rekordet 2.45,3.

2016-10-08 – Färjestad

Emmeros Filur och Maja A Odder kom på femteplats i Svenskt 5-årsmästerskap.

2016-10-02 – Axevalla

Frans IV och Agnes Carlsson tog en dubbelseger då de först vann ett lopp på tiden 1.55,5, och sedan vann ett lopp i Bronsdivisionen på tiden 1.59,2.

2016-10-02 – Eskilstuna

Ekslätts Iceland och Heidi Gingsjö kom på femteplats i 6-årschampionatet (kat B).

2016-09-24 – Tomelilla

Ängdalas Rival och Emily Ekeroth tog en dubbelseger då de först vann ett specialarn-lopp (2.15,0) och sedan ett högst 6000pp-lopp på tiden 2.17,4.

Månstorps Rasken och Maja A Odder vann ett lopp i Klass II på tiden 3.00,9. I samma lopp kom Pimpinella och Towa Olsson tvåa på tiden 3.04,4.

Pimpinella och Towa Olsson vann ett lopp (2.59,0 och sämre) på tiden 3.01,1.

2016-09-18 – Halmstad

Frans IV och Agnes Carlsson vann ett lopp i Silverdivisionen på nya rekordet 1.52,1.

Frans IV och Agnes Carlsson vann även ett lopp i Bronsdivisionen på tiden 1.52,4. Kattedals Doris och Sara Olsson var tvåa i samma lopp på tiden 1.51,6, och Anne Olsson-tränade Zahlma var trea i loppet på tiden 1.56,0.

Månstorps Rasken och Maja A Odder vann ett lopp i Klass II på tiden 2.56,7. I samma lopp var Rosenbergs Attacca och Sara Permbeck trea på tiden 3.03,8.

Martina Frick-tränade Hults Parita vann ett lopp i Klass II på nya rekordet 2.06,5 med Anna Fasold i sulkyn.

Jessica Johansson-tränade Joas Pontus vann ett lopp i Gulddivisionen på tiden 1.55,4, Amanda Frick körde.

2016-09-11 – Bergsåker

Månstorps Hoffa och Alva R Haraldsson kom på andraplats i Monté-SM för kat A på tiden 2.40.4.

2016-09-11 – Östanåkra

Ängdalas Rival  och Hanna Threms vann ett lopp i Klass III på tiden 2.21,0.

2016-08-28 – Vaggeryd

Gylleboslättens Hampus och Markus Nilsson vann ett lopp i Bronsdivisionen på tiden 2.43,9.

Jessica Johansson-tränade Joas Pontus vann ett lopp i Gulddivisionen på tiden 1.52,1 med Amanda Frick i sulkyn.

2016-08-17 – Solvalla

Ljungens Tindra och Kalmar-kusken Freja Borg kom trea i Lilla Jubileumspokalen på tiden 1.46,7.

2016-08-14 – Visby

Mormors Moster Britta & Towa Olsson vann ett specialarn-lopp på nya rekordet 2.46,1.

Silver Princess & Maja A Odder vann ett specialarn-lopp på nya rekordet 2.53,2.

2016-08-12 – Visby

Nala & Towa Olsson vann Femårsshettisen på nya rekordet 2.50,9. Emmeros Filur & Maja A Odder kom tvåa i loppet, också på nytt rekord: 2.38,7.

2016-08-07 – Östanåkra

Lady Marion och Ronja Gingsjö tog en dubbel då de först vann ett lopp i Klass I på tiden 2.46,6 och sedan ett lopp (rekordhandicap 2.42) på tiden 2.45,9.

Katarina Hall vann ett lopp med Kalmar-tränade ponnyn B.B.s Lea på tiden 2.00,0.

2016-08-06 – Åby

Kattedals Doris och Sara Olsson vann ett lopp i Bronsdivisionen på tiden 1.48,3. I samma lopp var Frans IV och Agnes Carlsson tvåa på tiden 1.54,3.

2016-07-31 – Halmstad

Kajsa Lindsjö-tränade Jagette vann ett lopp på nya rekordet 2.15,1, Anna Fasold körde.

Martina Frick-tränade Hults Parita vann ett lopp i Klass III på tiden 2.14,9, även här satt Anna Fasold i sulkyn.

2016-07-31 – Åbo (Finland)

Ljungens Tindra och Kalmar-kusken Freja Borg vann Nordiska Mästerskapet i Åbo, Finland! Tindra vann även NM förr året.

2016-07-31 – Åmål

Ekslätts Twilight och Katarina Hall kom tvåa i The Right Way-loppet på tiden 1.54,1.

2016-07-24 – Kalmar (divisionsfinaler)

Mistra Mi och Katarina Hall var tvåa i divisionsfinalen för Klass III (kat B) på nya rekordet 2.04,8.

Ventum Z. och Linnea Olsson kom på femte plats i divisionsfinalen för Klass III (kat A) på tiden 3.07,5.

Kattedals Doris och Sara Olsson var tvåa i finalen av Bronsdivisionen (kat B) på nya rekordet 1.47,5. I loppet kom Zhakira Zojvide och Kajsa Lindsjö trea på tiden 1.50,2.

Emmeros Filur och Maja A Odder kom tvåa i divisionsfinalen för Klass I (kat A) på nya rekordtiden 2.39,6.

Mistra Mi och Katarina Hall kom på femteplats i finalen av Klass II (kat B) på tiden 2.06,3.

Stenstugu Nudolla och Towa Olsson kom på tredje plats i finalen av Silverdivisionen (kat A) på tiden 2.30,4.

Zhakira Zojvide och Kajsa Lindsjö kom på femte plats i finalen av Silverdivisionen (kat B) på nya rekordet 1.47,5.

Ljungens Tindra och Kajsa Lindsjö kom på andra plats i finalen av Gulddivisionen (kat B) på nya rekordet 1.42,2.

Emmeros Filur och Maja A Odder kom på tredje plats i finalen av Klass II (kat A) på tiden 2.41,4.

Ravanelly Silver och Towa Olsson vann finalen av Bronsdivisionen (kat A) på tiden 2.27,0.

2016-07-20 – Eskilstuna

Ljungens Tindra och Kajsa Lindsjö kom på fjärde plats i Ica Maxis Guldlopp, på nya rekordet 1.44,3.

2016-07-16 – Vaggeryd

Emmeros Filur och Maja A Odder vann ett lopp på nya rekordet 2.40,8.

2016-07-10 – Tomelilla

Emmeros Filur och Maja A Odder vann ett lopp (specialarn 2.49) på tiden 2.50,4. I samma lopp var Mormors Moster Britta och Towa Olsson tvåa på tiden 2.54,2, och Molta och Hanna Threms kom på fjärde plats på tiden 2.52,8.

Ekslätts Iceland och Heidi Gingsjö vann ett lopp (specialarn 2.06) på tiden 2.02,7.

Nathalie Elofsson vann ett lopp (högst 1500pp) med Tomelilla-tränade Ljungens Glittra på nya rekordet 2.27,3. I loppet var Tolängas Marcedez och Minna Karjalainen trea på tiden 2.29,0.

Zantoz Z., tränad av Martina Frick, vann ett lopp (högst 1500pp) på tiden 2.27,7.

Månstorps Hoffa och Alva R Haraldsson vann ett montélopp på tiden 2.43,3.

Månstorps Rasken och Maja A Odder vann ett lopp (högst 1500pp) på tiden 2.59,2.

Jagette, tränad av Kajsa Lindsjö, vann ett lopp (specialarn 2.16) på tiden 2.21,7.

2016-07-08 – Tomelilla

Ekslätts Iceland och Heidi Gingsjö vann ett lopp (rekordhandicap 2.00) på tiden 2.05,4.

Månstorps Rasken och Maja A Odder vann ett lopp (högst 2000pp) på nya rekordet 2.58,6.

Zantos Z. och Kajsa Lindsjö vann ett lopp (högst 2000pp) på nya rekordet 2.25,8.

Nathalie Elofsson vann ett lopp (högst 2000pp) med Tomelilla-tränade Ljungens Glittra på nya rekordet 2.30,2.

Månstorps Hoffa och Alva R Haraldsson vann ett lopp på 2.37,1.

Jagette och Kajsa Lindsjö vann ett lopp på tiden 2.19,9.

2016-07-07 – Halmstad

SPTK-kusken Anges Carlsson körde Tomelilla-tränade Slätthans Fantasy till andraplats i Lilla Sprintermästaren. Mistra Mi och Katarina Hall samt Ängdalas Rival och Thea Magnesten deltog också i loppet.

2016-07-03 – Tingsryd

Ventum Z. och Linnea Olsson vann ett lopp på nya rekordet 2.58,9. I samma lopp vad Pimpinella och Towa Olsson tvåa på nya rekordet 2.59,0.

Lady Marion och Hanna Threms vann ett lopp på nya rekordet 2.41,3.

2016-06-30 – Visby

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp på tiden 2.50,1.

Pimpinella och Towa Olsson vann ett lopp i Klass II på nya rekordet 3.01,0.

2016-06-26 – Kalmar

Emmeros Fantasia och Maja A Odder kom på andra plats i Lilla Kalmarsundspokalen (kat A) på tiden 2.07,5.

2016-06-11 – Östanåkra

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp på nya rekordet 2.53,5.

Mistra Mi och Katarina Hall vann ett lopp i Klass II på tiden 2.13,7.

Juliuc C., tränad av Kajsa Lindsjö, vann ett monté-lopp på tiden 2.56,8.

Stenstugu Nudolla och Towa Olsson vann ett lopp på tiden 2.26,8.

2016-06-06 – Halmstad

Pimpinella och Towa Olsson vann ett lopp (högst 1500 pp) på tiden 3.04,3. I loppet blev Rosenbergs Attacca och Sara Permbeck femma på nya rekordet 3.07,7.

Mistra Mi och Katarina Hall vann ett lopp (högst 6000 pp) på nya rekordet 2.07,7. I samma lopp blev Ängdalas Rival och Heidi Gingsjö tvåa på nya rekordet 2.14,3, och Jagette och Kajsa Lindsjö fyra, också på nytt rekord: 2.16,5.

Ljungens Tindra och Kajsa Lindsjö vann ett lopp i Gulddivisionen på tiden 1.46,4. Lissi Ess och Nathalie Elofsson blev trea i loppet, på tiden 1.51,2.

2016-05-28 – Solvalla

Emmeros Fantasia och Maja A Odder vann Mini Elitloppet på tiden 2.08,7.

2016-05-22 – Kalmar

Ventum Z. och Linnea Olsson vann ett lopp i Klass III (kat A) på nya rekordet 3.07,8.

2016-05-15 – Tomelilla

Mistra Mi och Katarina Hall vann ett lopp i Klass III (kat B) på nya rekordet 2.18,6.

Juliuc C., tränad av Kajsa Lindsjö, vann ett specialarn-lopp (kat A) på tiden 3.02,5.

Stenstugu Nudolla och Towa Olsson vann ett lopp i Silverdivisionen (kat A) på tiden 2.32,2. Stenstugu Nudolla vann även ett montélopp med Tptks Malva Johansson, på tiden 2.35,5.

Ängdalas Rival och Julia Björklund vann ett lopp (högst 1000 pp) på tiden 2.22,7.

2016-04-24 – Kalmar

Agnes Carlsson vann ett lopp (högst 10 000 pp) med Tomelilla-tränade Slätthans Fantasy.

2016-04-22 – Kalmar

Imorin och Emmelie Nilsson vann ett insprängt lopp (rekordhandicap 2.00) på nya rekordet 1.56,7.

2015

2015-11-08 – Kalmar

Lolita Dar och Kajsa Lindsjö vann montéloppet (kat B) på tiden 1.51,8.

2015-10-25 – Halmstad

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett specialarn-lopp (kat A) på nya rekordet 2.55,6.

2015-10-18 – Kalmar (Divisionsfinaler)

Emmeros Filur och Maja A Odder vann finalen i Klass I (kat A) på nya rekordet 2.48,5.

Emmeros Fantasia och Maja A Odder vann finalen i Gulddivisionen (kat A) på tiden 2.16,8.

2015-10-11 – Halmstad

Lolita Dar och Kajsa Lindsjö vann montéloppet (kat B) på tiden 1.52,5.

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett specialarn-lopp (kat A) på tiden 2.58,0.

2015-10-10 – Åby

Emmeros Fantasia och Maja A Odder kom på femte plats i SM kat A.

2015-09-27 – Solvalla

Silver Princess och Maja A Odder deltog i Svenskt Ponnytravkriterium (kat A).

Zahlma och Kajsa Lindsjö deltog i Svenskt Ponnytravkriterium (kat B).

2015-09-27 – Tomelilla

Lady Marion och Julie Kristensen vann ett lopp i klass 1 (kat A) med nya rekordet 2.55,5.

Mycella och Selina Sylvander vann Bronshästen (rekordhandicap 2.00,0) på tiden 1.58,3.

2015-09-26 – Eskilstuna

Ekslätts Twilight och Katarina Hall vann 6-års-championatet på nya rekordet 1.52,0.

2015-09-26 – Kalmar

Ravanelly Silver och Towa Olsson vann SPTF 40 år Jubileumslopp (kat A) på tiden 2.34,0.

2015-09-21 – Halmstad

Ravanelly Silver och Towa Olsson vann Mini Hallandsmästaren på tiden 2.27,0. I loppet deltog även Dalsgårds Indigo och Mathilda Lövgren.

2015-09-20 – Kalmar

Lolita Dar och Kajsa Lindsjö vann montéloppet på tiden 1.51,0.

Emmeros Filur och Maja A Odder vann ett lopp i klass 1 (kat A) på nya rekordet 2.48,8.

2015-09-13 – Halmstad

Jagette och Kajsa Lindsjö tog en dubbelseger då de första vann ett lopp (max 1500pp, som inte vunnit tidigare) på tiden 2.20,1 och därefter vann ett lopp (högst 4000pp) på nya rekordet 2.18,5.

Silver Princess och Maja A Odder vann ett lopp (högst 4000pp) på nya rekordet 2.58,4.

2015-08-29 – Tomelilla

Rosenbergs Attacca och Towa Olsson vann ett lopp i klass III (kat A) på tiden 3.14,8.

Mistra Mi och Katarina Hall vann ett lopp i klass II (kat B) på nya rekordet 2.23,2.

2015-08-22 – Östanåkra

Zahlma, tränad av Anne Olsson, vann ett lopp i klass I (kat B) på nya rekordet 2.11,6.

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp i Bronsdivisionen (kat A) på tiden 2.57,7.

2015-08-16 – Vaggeryd

Astrid II och Maja A Odder vann montéloppet (kat B) på tiden 2.03,0.

Silver Princess och Maja A Odder vann ett lopp i klass II (kat A) på nya rekordet 3.03,6.

2015-08-09 – Visby

Lolita Dar och Kajsa Lindsjö vann montéloppet (kat B) på tiden 1.55,1.

Skojett och Kajsa Lindsjö deltog i 5-årsbaggen, där även Lindsjö-tränade Rollina deltog.

2015-08-07– Visby

Lolita Dar och Kajsa Lindsjö vann ett lopp i Gulddivisionen (kat B) på nya rekordet 1.47,1.

2015-08-02 – Åby

Frans IV och Agnes Carlsson vann ett lopp i Bronsdivisionen (kat B) på tiden 1.59,1.

2015-07-31 – Halmstad

Mistra Mi och Katarina Hall vann sitt debutlopp (kat B, högst 1000pp som ej segrat) på tiden 2.24,0.

Thai Tonic tog en dubbelseger då hon först vann ett lopp med Olivia Lindblom (kat B, högst 8000pp) på nya rekordet 2.00,0 och sedan vann med Kajsa Lindsjö på 2.00,4 (rekordhandicap 2.00 och sämre).

2015-07-25 – Åmål (Divisionsfinaler)

Emmeros Fantasia och Maja A Odder vann finalen i Gulddivisionen (kat A) på tiden 2.12,4.

Silver Princess och Maja A Odder kom på andraplats i finalen av Klass III (kat A) på nya rekordet 2.55,8.

2015-07-24 – Halmstad

Sandbackas Grace Kelly och Alexandra Gross vann Deltävling 2 av Ponny League på tiden 2.57,3.

2015-07-19 – Axevalla

Imorin och Emmelie Nilsson deltog i Ponnychampionatet (kat B).

2015-07-19 – Kalmar

Hults Parita (tränad av Martina Frick) och Maria L Hansen vann ett lopp på tiden 2.20,7.

2015-07-17 – Kalmar

Hults Parita (tränad av Martina Frick) och Kajsa Lindsjö vann ett lopp (kat B, högst 2500pp) på tiden 2.11,4.

Emmeros Fantasia och Maja A Odder vann snabbloppet (kat A) på tiden 2.06,7.

Zahlma och Kajsa Lindsjö vann ett lopp (kat B, högst 5000pp) på tiden 2.08,5.

2015-07-12 – Tomelilla

Farmens Ultra och Katarina Hall vann ett lopp i Bronsdivisionen (kat B) på tiden 2.06,3.

Thai Tonic och Kajsa Lindsjö vann ett lopp i klass I (kat B) på tiden 2.10,1.

Zahlma och Kajsa Lindsjö vann ett lopp i klass II (kat B) på tiden 2.25,8.

Mycella och Selina Sylvander vann ett lopp i Silverdivisionen (kat B) på tiden 2.01,1.

2015-07-10 – Tomelilla

Imorin och Emmelie Nilsson vann ett lopp (kat B, tilläggshandicap 20m/seger) på tiden 2.06,3.

Silver Princess och Maja A Odder vann ett lopp (kat A, högst 2000pp) på tiden 3.13,3.

Mycella (tränas av Selina Sylvander) och Maja A Odder vann montéloppet på 2.03,5.

2015-07-01 – Vaggeryd

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp i klass II (kat A) på tiden 3.07,2.

2015-06-24 – Visby

Nala och Towa Olsson vann ett lopp i klass III (kat A) på tiden 3.11,0.

2015-06-21 – Kalmar

Emmeros Fantasia och Maja Odder tog andraplatsen i Lilla Kalmarsundspokalen (kat A), på tiden 2.05,5.

2015-06-14 – Bjerke, NO

Ljungens Tindra (tränas av Anne Olsson) och Kajsa Lindsjö vann Nordiskt Mästerskap för kat B. Tindra vann på tiden 1.46,9.

2015-06-06 – Östanåkra

Mormors Moster Britta och Towa Olsson vann ett lopp i klass II (kat A) på tiden 3.08,0.

2015-05-31 – Solvalla

Katla och Nathalie Elofsson deltog i Lilla Elitloppet, oplacerade på tiden 1.41,7.

2015-05-30 – Solvalla

Emmeros Fantasia och Maja Odder deltog i Mini Elitloppet, oplacerade på tiden 2.20,0.

2015-05-30 – Tomelilla

Ekslätts Iceland och Moa Bolinder vann ett lopp i klass I (kat B) på tiden 2.16,6.

Nala och Towa Olsson vann ett lopp i klass III (kat A) på tiden 3.05,9.

Pejnarve Tindra som tränas av Anne Olsson vann ett lopp med rekordhandicap 1.57,0. Tindra vann på tiden 2.01,4.

2015-05-24 – Östanåkra

Nala och Towa Olsson vann ett lopp i klass III (kat A) på tiden 3.12,4.

Zahlma som tränas av Anne Olsson vann ett lopp i klass III (kat B) på tiden 2.28,6.

Pejnarve Tindra som tränas av Anne Olsson vann ett lopp för lägst 15 001pp (rekordhandicap 1.58,0).
I samma lopp kom Zhakira Zojvide, tränad av Martina Frick, trea.

2015-05-10 – Kalmar

Zob-Zob och Mikaela Palm vann ett lopp i Silverdivisionen (kat B) på tiden 1.56,2.

2015-05-03 – Halmstad

Kattedals Doris och Sara Olsson vann ett lopp i Silverdivisionen (kat B) på tiden 1.59,3.

2015-04-19 – Kalmar

Emmeros Fantasia och Maja Odder vann ett lopp i Gulddivisionen (kat A) på tiden 2.15,1.