Sen Ludde först med Sinova Ribb

Lutfi Kolgjini var försenad till Axevallas V75-trav. Men inte med Sinova Ribb i Flexloppet-Stoloppet, V75.

Ludde fick avstå andra loppet för att en medpassagerare glömt plånboken så man fick vända för att hämta den - "fast det kunde vi struntat i, det fanns ändå inte mycket pengar i den..."
Med Sinova Ribb kröp Kolgjini ut från rygg ledande M.T.Fameandglory och Thomas Uhrberg dryga varvet före mål och knäckte Uhrbergs häst från dödens.
- Jag vet att Sinova Ribb är stark och hon håller alltid farten, sa Ludde.
- När dom kom bakifrån tyckte jag det var lika bra att gå ut och jag hade också sagt före loppet att Uhrbergs häst slår jag från dödens. I sista sväng hade jag greppet men kunde inte släppa av henne eftersom hon inte fick riktigt fäste där.
Ludde äger själv Sinova Ribb som han tog sin fjärde V75-seger med i år, den tredje som kusk. 100.000 kronor in när Sinova Ribb vann på 1.16,6/1640 till oddset 6,28.
Thomas Uhrberg fick ytterligare en andraplats i det avslutande stayerloppet över 3140 där New Line fick luckan alltför sent för att hinna ifatt Lamborghini S.T.

Text: Peter Kastensson
Bilder: Micke Gustafsson/Kanal 75

 

2011-03-05

Jägersro Trav & Galopp, Box 9506, 200 39 MALMÖ ~ Telefon: 040-671 82 00 ~ Fax: 040-671 82 50

Webbproduktion: Ahltorpmedia AB