"Nummer fyra".
"Enkel fyra".
Bingo-utroparen Leif "Loket" Olsson är säker på att hans stjärna 4 Local Conch (V75-3) kan utmana Maharajah & Co.
- Nästa år är han en häst för de allra största sprinterloppen - och då förstår ni vilka jag tänker på..., säger Loket inför lördagens debut i gulddivisionen.

Leif "Loket" Olsson & Co tillsammans med Local Conch i vinnarcirkeln. Foto: ALN/Kanal 75
Tillsammans med superstoet Mathilde Tröjborg är Local Conch den starkast lysande stjärnan i danske travtränaren Flemming Jensens stall.
Den urstarke sjuåringen har hittills krigat hem över två miljoner kronor till sina delägare, varav Leif "Loket" Olsson är en.
I sin senaste start visade Local Conch dessutom upp en ny sida då han plötsligt visade att han även behärskar sprinterdistans. 1.10,9 visade klockorna när Local Conch klädde av konkurrenterna och de flesta var överraskade - men inte Loket.
- Nej, jag var i Örebro och såg honom när han vann silverdivisionen final över 2100 meter och där var han fruktansvärt bra. Sedan blev jag faktiskt förbannad när de inte bjöd in honom till Åby Stora pris med motiveringen att han inte är någon sprinter. Men nu fick de se.
- Många starka hästar blir bättre på sprinterdistans när de blir äldre. Jag tror vi har en häst för de allra största sprinterloppen nästa år, säger Loket.
Bingokryssning sedan Solvalla
När vi pratar med den folkkäre profilen befinner han sig på Östersjön, på en bingokryssning mellan Stockholm och Helsingfors.
- Vi är tillbaka i Stockholm på onsdag morgon, sedan blir det direkt till Solvalla. Jag är med och äger två hästar som startar i Breeders' Crown-semifinalerna. Både Excella (lopp 4) och Caddie Eagle (lopp 7) har bra form, Excella har tre raka segrar och Caddie Eagle två raka. Det skulle vara kul om båda går till final, säger Loket.
Deläger 22 travhästar
Totalt är Loket delägare i 22 travhästar - och travet är hans stora fritidsintresse.
- Jag gillar att spela på hästarna, men inte på mina egna. Förlorar de och man har spelat blir det ju dubbel förlust, och vinner de blir man glad ändå. Men jag gjorde faktiskt ett undantag och spelade på Caddie Eagle senast, jag satsade ordentligt, säger han skrattar.
Du äger flera bra hästar, men går det ihop med 22 hästar?
- Nja..., jo..., nej, det gör det kanske inte. Räknas man med inköp kan det inte gå runt. Men räknar på löpande kostnader så går det bra. Det är en hobby.
Hur mycket följer du sina hästar?
- Det är inte så att jag är på plats varje gång de startar, men jag följer dem via datorn eller i någon spelbutik.
Kommer du att vara på plats på Jägersro och jobba in Local Conch på lördag?
- Nej, tyvärr har jag lovat bort mig för länge sedan till en festival i Tranås. Jag får kolla på tv eller datorn istället. Det är klart att Maharajah, Quarcio du Chene och även Yarrah Boko är riktigt bra, men vår är också bra och jag skulle inte bli förvånad om han vinner, så bra som han varit på slutet. Flemming är nöjd med honom och han tog det senaste loppet på ett bra sätt och är i topptrim.
Spik på V75?
- Kanske på min kupong. I alla fall på en garderingslapp.
Text: Lars-Ove Pettersson/Kanal 75
2010-10-27
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få reda på vad som händer på Jägersro. Nyheter direkt till din e-post.
Jägersro, Box 9506, 200 39 MALMÖ ~