Snacka om skrällupptakt till Derbyhelgen. Sofie Svedin och Borups Pride vinner första V4 på fredagen till nästan 54 gånger fläsket. En procent på strecken!
Där flög alla utom 600 av inlämnade 49.699 kuponger all världens väg! Utgångsvärdet 3.402 kronor!
Sofie Svedin serverade åttaårige Borups Pride från amatören Gustaf Thulin en perfekt styrning i tredje utvändigt från bakspåret. Fram 600 kvar och så ner i rygg på ledande Polca i slutsvängen. När Maestoso trillade över i passgång och bröt ut i slutsvängen för Björn Goop utvändigt ledande Polca och Erik Adielsson blev det fritt fram för Borups Pride och "Fia" som enkelt plockade ner Polca på upploppet. Ritz Minolta Star och Per Nordström trea.

- Jag hade varit glad för ett fjärde-femte pris, sa "Fia".
- Nu fick vi en bra resa och hästen var jätteduktig, kändes pigg och glad hela vägen.
Connery och Joakim Lövgren var lättare att hitta i V4-2. Spets och bara länsade undan från Accord Brodde och Thomas Uhrberg som fått traska i dödens. Grand Southwind höll farten hyggligt i tredje spår sista 700 för Erik Adielsson. Connerys första seger för Joakim Lövgren.

- Jag tycker han har en klen resultatrad i förhållande till sin kapacitet och hur han tränat. Det här är en ringräv från Berlin som startat mycket med många segrer. Visste inte riktigt hur han skulle fungera över 1640 och i spets, men han kändes bekväm med det, sa Jocke Lövgren om sexåringen som ägs av Marita Röttig i Tyskland.
56 procent på strecken och V4-värdet nästan fördubblades till 6.495 kr.
Ännu ett favoritfall, i V4-3. Oodles tog sig en galopp för Ludde Kolgjini kort efter start. Danskt i stället. Henrik Thomsen ledde från start till mål med femårige Maigold som tränas av amatören Tina Larsen Nyköbing-Falster. Lämnade sällskapet när man gick in på upploppet. Närmast sörjande var Gibbe Roni och Ken Ecce från ryggen före Elstar och Patrik Sjöberg.

- Stilmässigt var han inte hundraprocentig men prestationsmässigt var han. Maigold var mycket fin som treåring men skadades och det har tagit två år att få honom tillbaka. Nu känns han på rätt väg, det är en häst med hög kapacitet, sa Henrik Thomsen.
V4-an hoppade efter 34-procentaren upp i 15.491 kronor inför sista avdelningen.
...som blev 136.393 kronor efter en avslutande elvaprocentare från Tingsrydsamatören Bengt-Olle Möller i knappe 26-oddsaren See You Again med Kenneth Haugstad i vagnen. Ut ett spår från tredje inner 500 kvar. Loppet såg ut att vinnas av La Rapide Celine och Ken Ecce sedan många betrodda hoppat bort sig. Men för See You Agains slutspurt fick han ge sig. Danskt även på tredjeplatsen genom Niksen Biksen körd av Jörgen Sjunnesson.

- Det såg inte så bra ut i sista sväng där jag satt fast innanför Erik Adielsson som hade en häst (Frasse Lina) som inte gick framåt. Jag fick ut och runda i fjärde spår men min häst avslutade ju sedan väldigt fint. Stark prestation tyckte Kenneth Haugstad.
Lättare inledning på V5 med Kolgjini
Om V4 öppnade med en skräll så fick V5 en mera väntad - mycket väntad! - start då Lutfi Kolgjini efter spets första sväng med 80-procentaren Ridgehead Cahore gick undan på upploppet till vinst på 1.13,7/2140a.

- Han springer och småsegar när han inte har häst på sig. När Michael America och Björn Goop kom utvändigt valde jag att skärpa tempot och det hela blev mycket odramatiskt. Han är på väg uppåt men har en bit kvar till toppformen, sa Lutfi Kolgjini.
Victory Sund som Erik Adielsson släppte spets med försökte utmana på upploppet men fick inrikta sig på att försvara andraplatsen mot bra avslutande Mr Shimmer och Thomas Uhrberg.
Be Gold från Michael Lönborg med Erik Adielsson var inte speciellt svårfunnen till 51 procent i andra V5. Hittade ut 500 kvar när favoriten Jackal Face galopperade för Patrik Sjöberg. Erik styrde på ingången upploppet i tredje spår och den som närmast utmanade var återkommande Jackal Face, trea Lady Brunn och Martin Riedl. Fyraårige Be Gold gjorde sin första start i karriären och det slutade alltså lyckosamt för ägaren och uppfödaren Uno Rosqvist och Firma Unos Däck .

- Om inte favoriten galopperar och bryter ut så vinner vi inte. Be Gold är lite vinglig och ofokuserad, men det må vara honom förlåtet, han är ju väldigt orutinerad, sa Erik.
Bon Caruso från Svend Dyhrberg i Halmstad har inte direkt varit några segerstaplare... Nolla i segerkolumnen efter 26 starter. Men i 27e kom ettan. Och som den kom! Fredrik Berg körde och rundade hela fätet till spets dryga varvet kvar. I slutsvängen bara försvann 14-oddsaren och 16-procentaren i detta kombinerade amatör- och lärlingslopp.

- Hästen är ingen kanon från start, men jag hade andraspår så det var bara att bli kvar där. När dom andra kört klart körde jag framåt och sedan var det bara att trampa plattan i mattan och inte inbjuda till speeduppgörelse. En stark häst som tål att gå och jag gillar honom skarpt, sa Fredrik Berg som vann före Echauffour från ryggen med Oscar Uhrberg och Tag Laday med Mats Demoling.
V5 efter tre avdelningar 586 kronor.
Michael Lönborg och Erik Adelsson blev lunchens män, två segrar till det här teamet på V5 sedan Erik vunnit även med Ekets Patrik som gick direkt till spets och sedan säkert höll Kung Bravur och Björn Goop bakom sig från andra utvändigt. Favoriten Zaptos Håjt och Thomas Jonsson trea från dödens.

- Jag trodde på förhand inte att vi skulle kunna ta oss förbi Thomas Jonsson, men Ekets Patrik öppnade riktigt starkt och jag fick tänka om. Försökte sedan hålla ett bra tempo och sista 300 gick väldigt snabbt. Jag hade stor respekt för Kung Bravur som fått ett bra lopp, men det kändes säkert till slut, sa Erik Adielsson.
V5-finalen till Mimmi Elfstrand från Åby som ändå fick öppna väldigt tufft med Miss My Money för att få spets efter drygt 400 meter mot Pelican Flyer och Jesper Svensson, 1.09,6 första 500. Gick säkert undan före Com Valle med Nikolaj Andersen och Pelican Flyer. Miss My Money har hunnit bli fyra år, gjorde sin blott andra start.

- Jag ville inte riskera att hamna i dödens. Öppningen blev hård men det här är en ärlig häst som svarade bra hela vägen. En dösnäll häst som är okomplicerad och enkel att köra, sa Mimmi Elfstrand som fastställde V5-värdet till 2.176 kronor.
Text: Peter Kastensson
Foto: Daniel Larsson / DL Media
2010-09-03
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få reda på vad som händer på Jägersro. Nyheter direkt till din e-post.
Jägersro Trav & Galopp, Box 9506, 200 39 MALMÖ ~