Johnny Takter är inne i ett segerstim och det kan väl också sägas om Tomas Malmqvist som tränare. Segrarna trillar in lite här och där.
Paret inledde V5 med St. Andrew L.B. som vann uttagning till Sverigeloppet näst senast och sedan var sexa i finalen på Solvalla. Johnny styrde till spets efter 600 meter och sedan kom ingen i närheten av sjuårige St Andrew L.B. som ägs av Travkvintetten AB & Dabebe Data AB.

- När Luddes hoppade (Rabane d'Atout) blev det ju enkelt. Han var ren i gången och har visat bra styrka så jag lät honom löpa ut. Kan Tomas hålla honom i det här skicket kommer han att klara sig bra på sin styrka, sa Johnny Takter som vann före Vip Cape och Stefan Söderkvist som gav spetsen till St Andrew L.B. och Borlis Carl med Nicolaj Andersen, tredje ytter och framåt 600 kvar.
Thomas Uhrberg var favorit med Mr Kronos i andra V5. Spets efter 600 meter och sedan var det över. Thomas satt och tittade efter vad som skulle komma, men det gjorde det inte och Mr Kronos lämnade sällskapet på upploppet. Tryffel gjorde det bra efter en trevande start för Stefan Söderkvist, andra utvändigt varvet kvar och höll duktigt till andraplatsen före Nico Rechnagel som Johnny Takter släppte spets med till vinnaren.

- Han har lugnat ner sig och det har glädjande gått åt rätt håll. Han kändes stabil och fin och hade mycket krafter till slut, sa Thomas Uhrberg efter sin andra kvällsseger.
Varenne-sonen Mr Kronos ägs av Stall Roland HB & Megastore AB.
Niklas Lindblad ersatte Jörgen Sjunnesson bakom åttaårige Max Cap från amatören Dan Jeppsson i Knislinge i V5-3 och det gjorde han med bravur. Max Cap var en glad 30-oddsare - nästan - när han från andra utvändigt spurtade ner ledande storfavoriten Rocket Frazer och Peter Untersteiner.

- Jag hade hoppats att komma förbi Untersteiner från start men Max Cap sjabblade lite i starten. Ändå löste det sig ju perfekt för oss. Hårt sista biten men vi hade marginalerna på vår sida, sa Niklas Lindblad.
Det hade inte Staffan Nilsson i det här loppet med Merkur Vang. Tvåa i mål men blev diskvalificerad, tog sig alltför bryskt ut i slutsvängen mot Bad Migren och Stefan Söderkvist. Untersteiner alltså tvåa och trea var Nice Lavec och Thomas Uhrberg.
Höll som storfavorit gjorde Bill Balance för Riccardo Bianchi i lärlingsloppet V5-4. Lugnt och säkert från start och spets varvet före mål. Sedan hade Bianchi allt under kontroll med Bill Balance från uppfödare-ägare-tränare Petri Puro och Bill Balance gick undan till tredje raka. Hårt om platserna närmast som togs av Rich med Markus Waldmüller, andra utvändigt från tillägg, och Out Of Money, mestadels i dödens, med Toni Muhonen.

- Nästan en månad sedan Bill Balance tävlade men han höll fortsatt bra form. Jag får ge stort tack till Petri Puro som ger mig bra chanser, sa Riccardo Bianchi som vann sin fjärde seger i 16e starten i år.
Veijo Heiskanen orsakade först en omstart i sista V5 med favoriten Reality Pride. Men i andra starten bar det iväg utan tjuv och efter 600 satt Veijo i ledningen. Sedan gällde det att se till så att Tecos Wareco i rygg med Niklas Lindblad inte fick luckan för tidigt och samtidigt ha koll på vad som kom bakifrån. Det lyckades perfekt för Veijo som höll undan för Mr Shimmers och Thomas Uhrbergs attack från tredje utvändigt och inte släppte fram Lindblad till mer än tredjeplatsen.

- Jag fick ledningen och kunde bestämma. Hon var lite loj, brukar vara lite piggare och jag blev lite orolig. Men det väldigt lätt och hon går alltid bra. Eftersom hon är franskägd blir det nog några starter framåt september, sa Veijo Heiskanen som fastställde V5-utdelningen till 5.299 kronor.
Staffan Nilsson inledde kvällen genom att från dödens i sista steget med Otezza få slag på ledande Forsyth Action och Joakim Lövgren. Snyggt inmåttat! BP Bygg i Malmö AB äger fyraåringen som tog sin första seger i tredje starten. Jimmy Face och Johnny Takter trea.

- Hon ligger på gränsen och är väldigt nervig och skall faktiskt helst ha ryggar. Men nu blev det dödens så jag försökte hålla ner tempot och lita på hennes speed. Jag är jättenöjd med hennes insats, sa Staffan Nilsson.
Staffan Nilsson tog en andraplats i andra loppet med Peggy Cole efter bra avslutning. Chanslös dock mot vinnande glänsputten Carlos Lightning som Thomas Uhrberg parkade i spets 1450 före mål. Blev helt ensam sedan uppvaktande Dolomite Tooma kastat in handduken i slutsvängen. Peter Untersteiner snirklade sig fram mellan hästar till tredjeplatsen med Barak Maxim. Treårige Carlos Lightnings första seger i andra starten för Eilac Sanering AB i Jönköping - tredje treårsvinnaren för ägaren-uppfödaren Kenth Carlsson.

- Men den här är bäst, fastslog Thomas Uhrberg.
- En trevlig, stark ocjh rejäl häst med bra uppfattning. Det blev rejäl körning 700 kvar och tiden 16,2 i nollopp... Det är tufft!
Lutfi Kolgjini har en fin treåring i amerikanske Pole Position som i tredje starten för Ludde var segermogen. Och mer till... Spets efter 450 meter i KRAFFTs Elitserie och sedan körde Ludde sitt eget lopp och vann på 1.15,1/2140a i elegant stil med en riktig snygging, som ägs av WINWIN Trotting AB i Sandviken.

- Han är lite vrång bakom bilen, det var han när jag körde honom i ett babyrace i USA också. Men när han väl trampar till finns det mycket kapacitet inombords, han är löpstark och det kommer säkert att funka för honom. Han får hålla till i sådana här småljumma sammanhang ett tag eftersom han har tvångsprissumma och inte skall möta dom bästa ännu, sa Lutfi Kolgjini.
But Why och Joakim Lövgren tog andraplatsen från rygg vinnaren före Blueberrysky och Peter Ingves trea från andra ytter.
Agriatravet 2010 för amatörerna till Cecilia Ahlborg med 18-oddsaren Mister Giant från Conrad Lugauer. En körbegåvad tjej som från rygg ledaren hittade ut 650 före mål till andra utvändigt och på upploppet speedade till säker vinst före Darco As och Dennis Ingvarsson i spets och Merit Value med Bengt A Nilsson som fick gå utan rygg. Lugauer äger själv Mister Giant tillsammans med Inter Agro AB.

- Han gjorde det riktigt bra själv, jag försökte bara åka med som vanligt, sa Cecilia Ahlborg lite väl blygsamt.
- Men jag var lite nervös före start eftersom han senast var busig bakom bilen, men han var perfekt idag.
Svend Dyhrberg avslutade kvällen med My Fix som serverades ett perfekt lopp över dom 2640 meterna. Ut från fjärde invändigt efter kort startgalopp till andra ytter efter ett drygt varv.Till anfall 300 kvar och då blev fvaoriten Zagros Boko som fått gotta sig i spets för Lutfi Kolgjini i 20-tempo (!) ett lätt byte. Osvaldo Simoni och Thomas Uhrberg trea efter startgalopp, dödens 1600 före mål.

- Han var inte dålig, lite överraskad förstås och jag hade varit nöjd med att vara tvåa bakom favoriten. Men hästen har haft oflyt i sin karriär men kan nog tjäna lite pengar nu, sa Svend Dyhrberg.
Text: Peter Kastensson
Foto: Daniel Larsson / DL Media
2010-06-29
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få reda på vad som händer på Jägersro. Nyheter direkt till din e-post.
Jägersro Trav & Galopp, Box 9506, 200 39 MALMÖ ~